Etkinlikler

3H Hareketi, bu sene dördüncüsünü düzenlediği “Liberal İktisat Kongresi ‘16” ile ekonomiye ilgi duyan herkesi bir fikir şölenine davet ediyor.

 

3H Hareketi olarak bu sene Liberal İktisat Kongresi'ni, Friedrich Naumann Vakfının desteğiyle, Bilkent Siyaset Platformu ve Özgürlük Araştırmaları Derneği ile birlikte düzenliyoruz. Önceki senelerde George Selgin, Asaf Savaş Akat, Deniz Gökçe, Seyfettin Gürsel, Markus Bergström, Kerem Tibuk, Mehmet Altan, Gönenç Gürkaynak, Murat Çokgezen, Aykan Erdemir ve Mustafa Kutlay gibi isimleri ağırladığımız Liberal İktisat Kongrelerinde bu yıl da çok değerli isimler bizimle birlikte olacak. 

10 Kasım Perşembe günü, Bilkent Üniversitesi Mithat Çoruh Amfisinde ekonomist ve Diken.com yazarı Mert Yıldız, Doğruluk Payı projesi Koordinatörü Koray Kaplıca, Özgürlük Araştırmaları Derneğinden liberal ekonomist Yrd. Doç. Dr. İlkay Yılmaz ve Prof. Dr. Erdal Türkkan ile Türkiye’nin kalkınma serüveni üzerine konuşacağız. Kongremizde iktisadi kalkınma kavramını ve bileşenlerini konuşacağız. Bunun yanı sıra Türkiye’nin kalkınma sürecine devam edebilmesi nasıl bir yol izlemesi gerektiğini tartışmaya açacağız.

​(Konuşmacıların sunum başlıklarını katılım formunda ve facebook etkinlik sayfasında görebilirsiniz)​*Etkinlik ÜCRETSİZDİR ve etkinliğe katılım için bir başvuru süreci yoktur. Fakat Bilkent Üniversitesinin güvenlik uygulamaları gereğince üniversite dışından katılacak olanların isimleri bir gün önceden Üniversiteye bildirilmektedir. Bu nedenle alttaki linkten katılım formu doldurulmalıdır.

 
​**Ayrıntılı bilgi için: 

https://www.facebook.com/events/687339934766388/

 

Katılım formu: https://goo.gl/forms/sxwQKFcAbAW3tLBC2

Ekonomiye ilgi duyan herkesi bu faydalı tartışma ortamına bekliyoruz.

Etkinlik Tarihi: 10 Kasım 2016, Perşembe Saat: 12:30


Türkiye’de liberallerin en önemli yıllık buluşması olan Liberal Gençlik Kongresi, 22 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda! Hukukun üstünlüğü, ekonomik özgürlükler, uluslararası ilişkiler gibi geniş bir yelpazede liberal fikriyatı tartışacağımız, alanında yetkin konuşmacıların katılımlarıyla gerçekleşecek kongremize özgürlüğüne düşkün tüm bireyler davetlidir.

Kongreyle ilgili tüm sorularınızı iletisim@3hhareketi.org'a mail atabilirsiniz.

Not: Bu etkinlik sayfası bilgi amaçlıdır. Bilet/başvuru işlemi gereklidir.
https://www.biletino.com/event/eventdetail/2742

İrtibat telefonu: 0216 418 0438


Etkinlik Tarihi: 22 Ekim 2016, Cumartesi Saat: 10:00


3H Hareketi etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor! Halen lise eğitimini sürdüren ya da liseden bu yıl mezun olmuş gelecek kuşağın bireyleriyle özgürlüğün ideolojisi liberalizmin derinliklerine bir yolculuk yapıyoruz.

Sizleri, alanında önde gelen akademisyenlerin ve eğitmenlerin katılımıyla standart sınıf düzenindeki eğitimin yanı sıra, vaka analizleri ve temsili duruşmalar yardımıyla konuşulan kavramlar ve bilgileri aynı gün içinde uygulamaya ve liberalizmin günlük hayatımızdaki yerini ayrıntılı bir şekilde gözlemleyebilir hale gelmeye davet ediyoruz.

Etkinliğin öğleden önceki bölümünde Marmara Üniversitesi'nden Profesör Doktor Murat Çokgezen ve 3H Hareketi Genel Sekreteri ve Twitter Türkiye çalışanı Zübeyr Kavık sunumlarıyla liberalizme dair temel bilgileri ve değerleri, Türkiye'den ve dünyadan örneklerle aktaracaklar.

Öğleden sonra sahne katılımcıların olacak. Önce ekibimiz tarafından oluşturulmuş bir siyasi krizi çözmeye çalışacağız. Katılımcılar gruplara ayrılacaklar ve her bir grup günümüz siyasetindeki bir aktörü temsil edecek. Katılımcılardan temsil ettikleri grubun çıkarına uygun şekilde sorunu çözmeleri ve birbirlerini ikna etmeleri istenecek. Etkinliğin sonunda eğitmenlerimiz tarafından kullanılan argümanlar değerlendirilecek ve liberal tezlerin olaya bakış açısı ayrıntılı olarak incelenecek.

Öğleden sonraki ikinci bölümde ise, katılımcılar davalı, davacı ve mahkeme heyeti olarak üç gruba ayrılacak ve yine ekibimiz tarafından oluşturulmuş bir davanın çözümü için taraflardan savunma istenecek. Grupların temsilcileri savunmalarını yaptıktan sonra soru cevap bölümüne geçilecek ve oluşturduğumuz temsili "mahkeme heyeti" kararını verecek. 

Her türlü sorunuz için : iletisim@3hhareketi.org

Başvuru için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdvr9gNeP4Rn8AmFis5nEyTJRbPSrPXp-FvVPn463zjPZjgNQ/viewform?c=0&w=1

Etkinliklerin ve workshop'ların daha sağlıklı işlemesi açısından kontenjanın sınırlı olduğunu unutmayın, elinizi çabuk tutun!

 

Not: Etkinlik ücretlidir. Ücret, etkinlik öncesi yatırıldığı takdirde 15 TL, etkinlik günü verildiği takdirde 20 TL olacaktır. Bu ücret, etkinlik günü öğle arasında verilecek yemeği kapsamaktadır.


Etkinlik Tarihi: 13 Ağustos 2016, Cumartesi Saat: 10:30


3H Hareketi Ankara olarak bu sezonki son toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek'in sunumuyla Liberal Gençlik Stratejisi başlıklı etkinliğimize tüm Ankaralı özgürlük dostları davetlidir.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/988270231289083/


Etkinlik Tarihi: 10 Haziran 2016, Cuma Saat: 18:30


3H Hareketi (İstanbul) bir sezonu daha geride bırakıyor. Bu cuma günkü toplantımızda Muhammed Tuna ve Bünyamin Aydın'ın moderatörlüğünde bu yılki faaliyetlerimizi değerlendireceğiz. Bütün özgürlük dostları davetlidir.

Gelecek sezon daha da güçlü bir 3H'yle görüşmek üzere!

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/293662697633166/

 


Etkinlik Tarihi: 03 Haziran 2016, Cuma Saat: 19:15


Yakın dönem tartışmalarında büyük yer tutan kültür politikaları ve iktidarın kültürel alandaki varlığı ne ifade ediyor? Bu dönüşümü tetikleyen dinamikler neler?

Geçtiğimiz hafta Liber Plus Yayınları'ndan bu konuda yazdığı "Kültür Savaşları" adlı kitabı çıkan Doğan Gürpınar bu hafta sizlerle buluşuyor.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1735672646675621/


Etkinlik Tarihi: 27 Mayıs 2016, Cuma Saat: 19:30


3H Ankara ekibi olarak bu cuma serbest piyasanın işleyişini en temel seviyede gözlemleyebileceğimiz paylaşım ekonomisini tartışıyoruz. Mülkiyet hakkı, seyahat hakkı gibi bireysel özgürlüklerin pratiğe aktarılmasında ve genişletilmesindeki katkılarının da tartışılacağı toplantımıza davetlisiniz.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/271983089816633/


Etkinlik Tarihi: 27 Mayıs 2016, Cuma Saat: 18:30


Bu sunumda Rodney Stark ve Roger Finke'in Dinlerin Serbest Piyasası teorisi ele alınacak. Bu bağlamda dinler; modası geçmiş bir mitsel hikayeye yüzyıllardır süregelen irrasyonel inanışlar bütünü olarak değil, hayatta insanların sahip olamadıkları nesnelere dair onlara tatmin sağlatan dev organizmalar olarak ele alınacak. Tazmin/tatmin sağlayıcı olarak dinin, ABD ve Kuzey Avrupa bağlamında ne gibi evrimler geçirdiği ele alınacak.

Sunum, toplumlar hangi koşullarda dindarlaşır, hangi koşullarda dinsizleşir, insanları ibadet pratiklerine iten faktörler nelerdir gibi bir dizi soruya cevap verme amacı taşıyor.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/822610631204847/


Etkinlik Tarihi: 20 Mayıs 2016, Cuma Saat: 19:15


3H cuma toplantılarında bu hafta laissez-faire kapitalizminin en açık tanımı doğrultusunda kapitalizme getirilen eleştirilerin ele alınacağı, diğer kapitalizm türleriyle arasındaki farkların ortaya konacağı bir konuşma bağlamında market anarşizminden bahsedeceğiz.

Toplantımıza siz de davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/276602579352670/


Etkinlik Tarihi: 13 Mayıs 2016, Cuma Saat: 19:15


3H Ankara ekibi olarak siyasal liberalizmi konuşacağımız bu cuma, "Rawls çerçevesinde çağdas demokrasilerde her türlü felsefi, siyasi, ahlaki ve dini doktrini çatışmasızlık zemininde nasıl tutarız? Makul çoğunluğa makul olmayan kesimleri nasıl eklemleriz?" sorularına cevap aramaya, gündemdeki konuları siyasal liberalizm açısından değerlendirmeye çalışacağız.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/217873988604547/


Etkinlik Tarihi: 13 Mayıs 2016, Cuma Saat: 18:30


Özgürlük nedir?

Bu soruya verilen en genel cevap "zorlamalar olmadan istediğini yapabilmek" olacaktır. Ancak bu basit gibi görünen cevap bile başka sorulara gebedir.

Zorlamayla neyi kastederiz? Sadece "güçlü"lerin kaba kuvveti midir bizi özgür olmaktan alıkoyan, yoksa bizi engelleyen görünmez zincirler mi vardır? Özgürlük, bir şeyleri yapmaktan alıkonmamak mıdır, yoksa eylemlerimizi gerçekleştirmeye muktedir olmak mıdır? Otoriteler güçsüz bireyleri "güçlendirmek" amacıyla onlar adına hareket edebilir mi?

Özellikle sol ideolojiler ve liberalizm arasındaki en derin çatışma alanını oluşturan pozitif ve negatif özgürlük kavramlarını Isaiah Berlin'in "İki Özgürlük Kavramı" makalesi eşliğinde, güncel örneklerle de tartışacağımız sunumumuza davetlisiniz.

Makale linki: http://bit.ly/ikiozgurluk

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1019938108085891/


Etkinlik Tarihi: 06 Mayıs 2016, Cuma Saat: 19:15


Özgürlük Yolu 30 Nisan'da bu yıl ikinci kez İzmir'den geçiyor!

Liberal teorinin Türkiye'deki pratiğine dair derin tartışmaların yapılacağı toplantımızı kaçırmayın. 

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayabilirsiniz: 

Başvuru Formu


Etkinlik Tarihi: 30 Nisan 2016, Cumartesi Saat: 09:30


"Her şeyin güzel olduğu bir dünyada alternatif medya kime alternatif olacak? Yeni medya kime göre yeni? Gazetecilik mi, köşe yazarlığı mı? Meslekler kutsal olarak değerlendirilmeli mi? Sürdürülebilirliğin tek bir yolu mu var? Medya üzerindeki baskı kime yarıyor kimi üzüyor?" gibi soruları sorarak yola çıkan bir ekip ve bu ekibin sevimsiz hikayesi.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1019938108085891/


Etkinlik Tarihi: 22 Nisan 2016, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi, mülteci sorununu ve açık sınırları masaya yatırıyor.

16 Nisan'da Ankara'da yapılacak etkinlikte mülteci olmanın liberal pratikteki yerini açık sınırlar üzerinden anlatırken, Türkiye'deki mültecilerin gelecekteki sosyal statülerini de tartışacağız

Etkinliğimize başvuru yapmak için linke tıklayabilirsiniz:

Mülteci Sorunu ve Açık Sınırlar Başvuru Formu

Etkinlik programımız için linke tıklayabilirsiniz:

Mülteci Sorunu ve Açık Sınırlar Etkinlik Programı

Yer: Aldino Hotel, Barbaros, Bülten Sk. No:22, Çankaya, Ankara


Etkinlik Tarihi: 16 Nisan 2016, Cumartesi Saat: 09:30


Gelişmişlik göstergelerinin sığlığı, özellikle 2008 Finansal Krizi ile beraber, sorgulanır hâle gelmiştir. Bu sorgulama, özellikle baskın “gelire dayalı gelişmiş ölçütlerine” yönelirken, beraberinde birçok farklı seçeneği ekonomi yazınıyla tanıştırmıştır. Uluslararası yazında, OECD’nin Better Life Index’i ya da Human Development Index bilinen örneklerdir. Türkiye’de ise bu konu yeni yeni tanınırlık kazanmaktadır. Farklı yaklaşımların hayatımıza girmesinde TÜİK’in Yaşam Memnuniyeti Anketi’nin (YMA) etkisi büyüktür. Bu veri seti 2004 yılından beri toplanmakta olup, 2013 yılında şehir düzeyinde veri toplanmıştır. YMA mutluluk, iş memnuniyeti, sağlık memnuniyeti gibi hayatın farklı alanlarından sorular içermekte ve bu sorulara verilen cevapların analiziyle Türkiye’deki bireylerin mutluluğu ve öznel iyi oluşu zaman içerisinde takip edilebilmektedir. Bu sunumda “mutluluk” ve “öznel iyi oluş” denilince yazarların ne anladığı ve okurların aklında ne gibi kavramların belirebileceği tanıtılacak olup; bahsi geçen kavramların zaman içerisindeki seyri ve bireylerin hangi kararları vererek “daha mutlu” veya “daha müreffeh” olabileceği tartışılacaktır.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1707305982856767/

 


Etkinlik Tarihi: 25 Mart 2016, Cuma Saat: 19:15


Geçtiğimiz günlerde Özgürlüğün İdeolojisi kitabı Liber Plus Yayınları tarafından yayınlanan Doğan Gürpınar, Cuma Toplantılarına konuk oluyor.

Liberal düşüncenin tarihsel gelişmelerle ilişkisini ve tarih içindeki serüvenini tartışacağız.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1230087493675819/


Etkinlik Tarihi: 18 Mart 2016, Cuma Saat: 19:15


3H Ankara Cuma seminerlerinde bu cuma gazeteci-yazar Sezin Öney'le Türkiye'de basın özgürlüğünün geldiği son noktayı ve medyada yaşanan son gelişmeleri konuşacağız.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/531160883732162/


Etkinlik Tarihi: 18 Mart 2016, Cuma Saat: 18:30


Özgürlük Yolu Antalya'da!

19 Mart Cumartesi günü Best Western Khan Otel'de düzenlenecek "Liberalizmin Temel İlkeleri" konulu etkinliğimizin başvuruları başladı, kontenjan dolmadan siz de yerinizi ayırtın. 

Etkinlik programı ve başvuru formu için linke tıklayabilirsiniz: 

Antalya Özgürlük Yolu Başvuru Formu

Toplantı Yeri: Best Western Khan Otel Şarampol Cad. (Kazım Özalp Cad.) No:55, 07040 Antalya/Türkiye)


Etkinlik Tarihi: 19 Mart 2016, Cumartesi Saat: 09:45


In the middle of the Europe, right before our eyes a new state emerges. Vit Jedlicka and his friends, on no man’s land located between Serbia and Croatia, founded their own country and made a dream come true. Liberland, as is evident from it’s name, emphasizes freedoms and limits the power of politicians with its constitution. Thus, country attracts many political groups and activists from all over the world and 200.000 citizenship applications received within the first the week of foundation is the proof of this attraction. With representative agencies opened in 55 countries, Liberland is able to handle foreign relations with other fellow countries. In addition, innovative ideas like optional taxation, will likely transform country into a center of attention. To discover the country through the eyes of Vit Jedlicka, the first democratically elected president of Liberland, take your place at FNF Istanbul Office on March 11th at 19:30.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1324051294278910/


Etkinlik Tarihi: 11 Mart 2016, Cuma Saat: 19:15


Özgürlük Yolu İzmir'de!

12 Mart Cumartesi günü Kaya Prestige Otel'de düzenlenecek "Liberalizmin Temel İlkeleri ve İfade Özgürlüğü" konulu etkinliğimizin başvuruları başladı, kontenjan dolmadan siz de yerinizi ayırtın. 

Etkinlik programı ve başvuru formu için linke tıklayabilirsiniz: 

İzmir Özgürlük Yolu Başvuru Formu

Toplantı Yeri: Şair Eşref Bulvarı 1371 Sokak No.7 Çankaya İZMİR (Kaya Prestige Otel)


Etkinlik Tarihi: 12 Mart 2016, Cumartesi Saat: 09:45


Bu hafta cuma toplantımızda, toplu olarak "fikri mülkiyet hakları" olarak adlandırılan patent, telif hakkı, ticaret sırrı ve ticari marka yasalarının meşruiyetini tartışıyoruz. Kişi, fikirleri üzerinde gerçekten "mülkiyet" sahibi olabilir mi? Fikirler gibi kıt olmayan kaynaklar üzerinde mülkiyet edinimi, maddi ve kıt kaynakların mülkiyeti açısından ne anlama gelir? Sözleşme, fikri mülkiyet yasalarının yerine geçebilir mi? Fikri mülkiyet sahiplerine devlet eliyle dağıtılan monopollerin ekonomik, siyasi ve toplumsal sonuçları nelerdir?

Bu soruları tartışacağımız etkinliğimize davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1052035271529566/

 


Etkinlik Tarihi: 04 Mart 2016, Cuma Saat: 19:15


Bu hafta 3H Hareketi Ankara grubu Orhan Kemal Cengiz ile gündemin nabzını tutacak. Güncel gelişmelere dair gözlem ve görüşlerini paylaşacağı toplantımıza hepiniz davetlisiniz.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/152125171841439/


Etkinlik Tarihi: 04 Mart 2016, Cuma Saat: 18:30


Liberalizmin temel değerlerini, liberal ekonomiyi ve farklı liberal anlayışları tartışmak üzere bu sene üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Liberalizm Okulu'na davetlisiniz!

Alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla düzenlenecek etkinliğimiz 5 ve 12 Mart tarihlerinde verilecek derslerden oluşmaktadır. Bu iki oturuma da katılanlar etkinlik sonunda sertifika alacaktır.

Etkinliğe başvurmak için aşağıdaki formu doldurmanız gerekmektedir:

Liberalizm Okulu Başvuru Formu

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Etkinliğin programına ise şu linkten ulaşabilirsiniz:

Etkinlik Programı

Okuma Listesi

Liberalizm Okulu başlayana kadar okumanız için konuşmacıların tavsiyeleriyle bizim de katkımızın bulunduğu bir okuma listesi oluşturduk. Etkinliğin daha verimli geçmesi için bu makaleleri ve kitapları önceden okumanızı tavsiye ederiz.

Makaleler


Kitaplar


Etkinlik Tarihi: 12 Mart 2016, Cumartesi Saat: 09:30


Her geçen gün basın özgürlüğü adına kaygı duyulan gelişmelerin çoğaldığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. 

Bu hafta serbest gazeteci ve liberteryen basın aktivisti Özgür Öğret ile medyanın maruz bırakıldığı sorunları ve medyanın kendisinden kaynaklanan sorunları tartışıyoruz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/587710388048209/


Etkinlik Tarihi: 26 Şubat 2016, Cuma Saat: 19:15


Almost a century after the end of World War I and consequent creation of nation-state system in the Middle East, the peace remains a rather foreign concept in this region. Throughout this time almost all of the states falled victims to bloody external or internal conflicts. Remaining few were kept in peace by means of developed apparatus of oppression. It is possible to understand emergence of centralised nation-state or its introduction by foreign powers as one of the root causes of today’s state of Middle East, deprived of freedom, peace, and stability. While discussing the matter, the degree of centralisation is rarely taken seriously as a key reason and decentralisation of any kind – as a possible solution. With the recent example of Iraq, rebuilded by USA as a “federal” state and ongoing discussion on “autonomy” and “federalism” in Turkey, distorted by activity of PKK, it will be worthy to analyse the topic in our Friday meeting. In the same time, it may be understood as follow-up of last year’s presentation – “The Potential for Libertarianism in the Middle East”.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1071360442936659/


Etkinlik Tarihi: 19 Şubat 2016, Cuma Saat: 19:30


Bu hafta cuma toplantımızda anarşizm felsefesini genel hatlarıyla ele alıp, market anarşizminin farklarını tartışacağız. Gerçekten anarşizm öfkeli grupların yıkıcı ve kaotik ideali midir, yoksa tutarlı eylemleri temellendiren bir felsefe midir? Devlet piyasanın ikamesi midir, yoksa piyasanın henüz çözemediği problem midir?

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/154876494895103


Etkinlik Tarihi: 19 Şubat 2016, Cuma Saat: 18:30


Bu hafta Zübeyr Kavık'ın sunumuyla bir araya geliyoruz.

Sanayi Devrimi 4.0 temel olarak Bilişim Teknolojileri ile Endüstriyi bir araya getirmeyi hedefliyor. Ana bileşenlerinden ilki Yeni Nesil Yazılım ve Donanım, yani bugünün klâsik donanımlarından farklı olarak düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerinin kaynak ve bellek kullanımı açısından tutumlu olması hedefidir.

İkinci ve belki de en önemli bileşen ise Cihaz Tabanlı İnternet, yeryüzündeki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi için kullanıldığı, her türlü araç gerece entegre edilmiş, sensör ve işleticilerle donanmış, İnternet bağlantılı akıllı elektronik sistem bu sisteme kısaca Siber-Fiziksel Sistemler de diyebiliriz.

Üretim sürecinde fabrikalardaki makinelerde siber-fiziksel sistemlerin kullanılması demek insanlardan neredeyse bağımsız olarak kendi kendilerini koordine ve optimize ederek üretim yapabilecek 'akıllı fabrikalar' demektir. Eğer Sanayi Devrimi 4.0 stratejisi gerçekleşirse üretim süresi, maliyetler ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarı azalacak, üretim miktarı ve kalitesi artacak.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1567790566877444/

 


Etkinlik Tarihi: 05 Şubat 2016, Cuma Saat: 19:30


Cuma toplantılarına kaldığımız yerden devam ediyoruz! 

Bu hafta mülteci krizi bağlamında canlanan Türkiye-AB ilişkilerinin seyrinin nasıl şekillenebileceğini tartışıyoruz. 

Etkinliğimizde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kutlay Yeni Eylem Planı'nın Türkiye'nin üyelik sürecini hızlandıracağını iddia eden yaklaşımları sorgulayarak; sürecin, tarafların tutumuna bağlı olarak 'farklılaştırılmış entegrasyon' modellerinden birine doğru evrilme olasılığını ve bunun muhtemel sonuçlarını tartışacak.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/321200864717233/

 


Etkinlik Tarihi: 29 Ocak 2016, Cuma Saat: 18:30


Yar. Doç Mehmet Ali Tuğtan'ın sunumuyla "Suriye Krizi ve Türkiye: Dış Politikada İdealizmin Sonuçları" etkinliğimize davetlisiniz.

Suriye krizinde Türkiye’nin izlediği dış politikayı anlamlandırmak için, öncelikle o politikanın mimarının düşünce yapısını incelemek gerekir. Bu sunumda amacım, E. H. Carr’ın 20 Yıl Krizi adlı eserinde ortaya koyduğu realist-idealist ikiliği üzerinden Ahmet Davutoğlu’nun dış politika anlayışına yansıyan idealizmi ve bunun sonuçlarını, Suriye krizi özelinde tartışmaktır.

Arap Baharının başlangıç aşaması, dönemin dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun fikirlerinin, uluslararası konjonktür ile örtüşmeye en çok yaklaştığı dönemdir. Yaklaşık olarak 2011 başından 2013 başına dek süren bu dönemde, Ortadoğu haritasında ve siyasetinde Davutoğlu’nun öngördüğü değişikliklerin hızla ve kolaylıkla gerçekleşeceğine inanılmış, özellikle Suriye konusunda bu değişimlerin önünde çok büyük somut engeller olduğuna dair uyarılar dikkate alınmamıştır. Bu dönemde Davutoğlu’nun söylemine, gücün esas kaynağının maddi kapasite değil, zamanın ruhunu kavrayan fikirler olduğu varsayımının giderek daha fazla yansıdığı görülür. Öyle ki, Suriye konusunda beklenen neticenin bir türlü alınamaması ve bundan kaynaklanan (mülteciler, sınır aşan şiddet eylemleri, Rusya ile yaşanan gerilimler vb.) sorunlar artarken, bu durum “milli politikayı benimseyip desteklemedikleri için” muhalefetin suçu olarak lanse edilmiştir. Diğer bir deyişle, sorun Suriye politikasının muarızlarının işaret ettiği -Rusya ve İran’ın Suriye rejimine devam eden desteği, Esad’ın tahmin edilenden daha geniş bir toplumsal tabana yaslanması, Batı’nın Libya’daki gibi askeri güç kullanmak konusundaki isteksizliği gibi- maddi engeller değil, “muhalefetin inançsızlığı”dır.

Bu söylem, Stratejik Derinlik başta olmak üzere Ahmet Davutoğlu’nun eserlerini dikkatle inceleyenler için bir sürpriz sayılmaz: Davutoğlu için geçen yüzyılın başında yaşanan Alman ve Japon yükselişi, tam da maddi kaynakların yokluğuna karşın medeniyet idrakinden kaynaklanan bir siyasal irade ve stratejik zihniyetin “adeta sihirli bir güç kaynağından beslenen” başarısıdır. Tarih, kim olduğunu ve niçin siyaset yaptığını bilenlerin yanındadır. Maddi unsurlar, bu bilinç ve ondan türeyen kararlılık karşısında ikinci planda kalır. Bugün gerek Suriye krizi, gerekse genel olarak Türk Dış Politikasının gittiği yönü ve bunun sonuçlarını anlam için, öncelikle bu idealizmin analizi gerekir.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1680289302259573/

izi ve Türkiye: Dış Politikada İdealizmin Sonuçları


Etkinlik Tarihi: 29 Ocak 2016, Cuma Saat: 19:15


Cuma toplantılarında bu hafta Arap Baharı'yla gelişen toplumsal olaylardan, bölgesel ve global güçlerin vekaletinde bir savaş coğrafyası hakkında konuşacağız.

Kadir Efe'nin sunumuyla Ortadoğu'nun dünü, bugünü ve yarınını son gelişmeler ışığında tartışacağımız toplantımıza siz de davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1068416399857790/


Etkinlik Tarihi: 15 Ocak 2016, Cuma Saat: 19:15


7 Haziran'dan beri Güneydoğu'da Sur, Silopi ve Cizre ilçelerindeki hendek mücadeleleri neden başladı? Geçen zaman boyunca neden bastırılamadı? Taraflar ne istiyor? Olayların devamındaki muhtemel senaryolar neler?

8 Ocak'ta Ankara, Özgürlük Araştırmaları Derneği Ofisi'nde Ayhan Bilgen'in katılımıyla bu soruların cevaplarını konuşacağız.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/819399244837791/


Etkinlik Tarihi: 08 Ocak 2016, Cuma Saat: 18:30


Türkiye’yi 2016’da, son yıllarda kanıksadığımız deyimle, zor bir yıl bekliyor. Giderek artan jeopolitik riskler, küresel durgunluk ve daralan likidite koşulları kuşkusuz sıkıntılı bir dönemin habercisi. Böyle bir ortamda en çok sorulan ve cevaplaması da bir o kadar zor olan soru: “Paramızı neye yatıralım?”

Finansal analist Alper Akalın, 2016’nın ilk haftasında sizlere hisse senedi piyasasının temellerini anlatıyor. Hisse senedi piyasası nedir? Bu dönemde hisse senedine yatırım yapılır mı? Hisse senedine yatırım yapılırken nelere dikkat edilmeli? Kur, faiz, enflasyon gibi göstergeler piyasaları nasıl etkiler? 2016 yılında ne tür makro ekonomik riskler ile karşı karşıyayız?

Tüm bu soruların cevap bulacağı sunumumuza davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1544564199195090/


Etkinlik Tarihi: 08 Ocak 2016, Cuma Saat: 19:15


Negatif haklar nosyonundan yola çıkan bir liberal / liberteryen için bütün kavramlar ilk başta berrak görünür. Sahip olduğumuz haklar karşımızdakine zarar vermemeyi gerektirir, ancak bir başkasına fayda sağlamak gibi bir yükümlülüğümüz yoktur. Bu bağlamda yaşam hakkı da bir negatif haktır. Bir başkasının yaşam hakkını gasp etme hakkımız yoktur ama onun yaşaması için destek verme gibi bir zorunluluk da yoktur.

Gelgelelim, pratikte bazı çizgiler silikleşir, bu yüzden etik ve hukuki sorunlar çeşitlenmeye başlar. Bir başkasına zarar vermemek ve fayda sağlamak arasındaki çizgi her zaman bu kadar belirgin midir? Bir kişiyi öldürmek ve ölüme terk etmek arasında her zaman bir fark var mıdır? Yaşam hakkı kendiliğinden bir değere mi sahiptir, yoksa sadece insanlığın yaptığı bir sözleşmenin sonucu mudur? Bu bağlamda kürtaj beden üzerinde bir tasarruf hakkı mı, yoksa yaşam hakkının ihlali midir?

Bu soruları felsefi-etik bir düzlemde tartışacağımız sunumumuza davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/889033354528909/


Etkinlik Tarihi: 18 Aralık 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi Ankara seminerlerinde bu hafta ekonomist İbrahim Enes Özkan Türkiye ekonomisini tartışacak.

Türkiye son 12 yıldır tek parti iktidarıyla yönetildi. Hükümet, ekonominin sağlıklı hale gelmesi için istikrarın, dolayısıyla tek parti hükümetinin faydalı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Peki durum gerçekten böyle mi? Bu sorunun cevabını birlikte bulmak için bu haftakı sunumumuza sizi de bekliyoruz.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/1649731171950366/


Etkinlik Tarihi: 11 Aralık 2015, Cuma Saat: 19:00


Hepimizin bildiği üzere Çin, imparatorluk macerasını radikal devrim ve reformlarla noktalayarak (?) sosyalist bir devlet inşasına başladı. Buraya kadar aşina olduğumuzdan çok farklı bir deneyim gibi görünse de, çok uluslu imparatorlukların dönüşümü, devletçi aydınlar, zayıf sivil toplum ve uluslararası arenada kendini tanımlama sorunları bize hiç de yabancı şeyler değil. “Yapıyorlar Coni’ye göre, uymuyor Ali’ye, Veli’ye” demeyi bırakmanın ve özgürlüklerimize sahip çıkmanın önemini bir kez daha vurgulamak için, bu sefer çok uzak diyarlarla, Çin’e ilgili bir sunum dinleyeceğiz. Kuzeydoğu Asya siyasetine ilgisi Japonya’yla başlayan ve yüksek lisansını Çin ve Yabancı Politik Kurumlar üzerine yapmış olan Merve Güngör’le Çin örneği üzerinden liberal akımların gelişimi üzerine sohbet etmek isteyenleri bekleriz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/903053846410661/


Etkinlik Tarihi: 27 Kasım 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi, bu sene üçüncüsünü düzenlediği “Liberal İktisat Kongresi ‘15” ile ekonomiye merak duyan herkesi bir fikir şölenine davet ediyor. 

3H Hareketi olarak bu sene Liberal İktisat Kongresi'ni, Friedrich Naumann Vakfının desteğiyle, Bilkent Üniversitesinden Bilkent Siyaset Platformu ile birlikte düzenliyoruz. Önceki senelerde George Selgin, Asaf Savaş Akat, Deniz Gökçe, Seyfettin Gürsel, Markus Bergström ve Kerem Tibuk’u ağırladığımız Liberal İktisat Kongrelerinde bu yıl da çok değerli akademisyenler bizimle birlikte olacak. 

10 Aralık Perşembe günü, Bilkent Üniversitesi Mithat Çoruh Amfisinde, Mustafa Kutlay, Gönenç Gürkaynak, Murat Çokgezen, Aykan Erdemir ve Mehmet Altan ile Türkiye ekonomisinin gelecek on yılına ilişkin öngörüleri ve bu süreçte yapılması gerekenleri tartışmaya açacağız.

Ekonomiye ilgi duyan herkesi bu faydalı tartışma ortamına bekliyoruz.

Etkinlik ücretsizdir. Katılım için herhangi bir form doldurmanıza gerek yoktur. 

Program:

12.40 – 13.00    : Kayıt ve Açılış

13.00 – 14.30    : I. Oturum 
Prof. Dr. Murat Çokgezen
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kutlay    

14.30 – 15.00    : Kahve Arası

15.00 – 17.00    : II. Oturum 
Prof. Dr. Mehmet Altan
Doç. Dr. Aykan Erdemir 
Gönenç Gürkaynak

17.00 : Kapanış

Yer: Bilkent Üniversitesi 06800 Bilkent/Ankara/TÜRKİYE

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/420942241449415/

 


Etkinlik Tarihi: 10 Aralık 2015, Perşembe Saat: 12:40


Daha özgür ve hukuki ilkeler çerçevesinde yaşayabilmek için sorulması gereken ilk soru “neden demokrasi” sorusudur.

Demokrasinin liberal demokratik devlet çerçevesi dışında; yani, küresel ve ulusalüstü çerçevede neden değer taşıdığı cevaplanması gereken başkaca önemli bir sorudur. Çoğu zaman ihmal edilen ya da cevabı zaten bilindiği düşünüldüğünden önemli görülmeyen bu sorunun yanıtlanması ile iki ayrı soru da yanıtlanmış olacaktır. Bunlar, “neden demokrasiye değer veriyoruz” ve “küresel siyasetin açmazlarına yön vermesi gereken ilkeler neden demokratik ilkelerdir” sorularıdır.

Eğer halk, tek tek bireyler ve onların tercihlerinden oluşan, kollektif bir varlık olmayan, çok farklı saiklerle hareket eden bir toplam ise “halk iradesi”nden bahsedebilir miyiz?

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1016863825032986/


Etkinlik Tarihi: 13 Kasım 2015, Cuma Saat: 19:15


Bugün yaşadıklarımız beklenmedik şeyler miydi? 28 Şubat döneminde ne oldu? İslamcılar özgürlüklerin doğal düşmanı mıdır, değil midir? 

İslamcılığın zirveye oynayışının başlangıcı sayılabilecek 28 Şubat döneminde İmam Hatip Lisesi'nde okuyan, islamcı örgütlenmeler içinde yer alan Tarık Beyhan İslamcılık ile ilgili kişisel tarihini anlatacak. Tarık Beyhan'ın yaşadıkları ve gördükleri üzerinden İslamcılık demokrasiyle uzlaşabilir mi sorusuna cevap arayacağımız etkinliğimize davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/416165168593459


Etkinlik Tarihi: 06 Kasım 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi cuma seminerlerinde bu hafta ekonomist İbrahim Enes Özkan Türkiye ekonomisini tartışacak.

Türkiye son 12 yıldır tek parti iktidarıyla yönetildi. Hükümet, ekonominin sağlıklı hale gelmesi için istikrarın, dolayısıyla tek parti hükümetinin faydalı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Peki durum gerçekten böyle mi? Bu sorunun cevabını birlikte bulmak için bu haftakı sunumumuza sizi de bekliyoruz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/969130136480357/


Etkinlik Tarihi: 30 Ekim 2015, Cuma Saat: 19:30


3H Hareketi kurucuları liberalizmi anlatıyor. Alper Akalın'ın liberalizmi genel hatlarıyla özetleyeceği konuşmasının ardından, Soner Bastiat piyasa ekonomisini anlatacak.

Liberalizm nedir? Savunduğu değerler nelerdir? Ekonomiye yaklaşımı nedir? Bu soruların cevapları çerçevesinde gerçekleştirilecek olan toplantımıza davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/952178861521163/


Etkinlik Tarihi: 23 Ekim 2015, Cuma Saat: 19:15


Ambargolar İran ekonomisini nasıl etkiledi? Son zamanlarda bu yaptırımların hafifletilmesi İran'ı nasıl değiştirebilir? İran-Türkiye ilişkisi bu ambargorların hafifletilmesiyle nasıl değişti?

Bu soruları tartışacağımız etkinliğimize davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/919473318143274/


Etkinlik Tarihi: 09 Ekim 2015, Cuma Saat: 19:15


 

3H Hareketi sezonu açıyor! Cuma seminerlerimizin ilkinin konuşmacısı Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Çokgezen. Entelektüel birikimi ve tatlı sohbetiyle liberal camianın en gözde iktisatçılarından olan Murat Çokgezen bu seminerde son günlerde siyaset arenasında sık sık şahit olduğumuz Millilik (!) söylemi üzerine bir seminer verecektir. Seminer çerçevesinde "Millilik" kavramı üzerinde durulacak ve bu kavramın bir başarı çıtası olması konumu incelenecektir. İlk toplantımızda bizi yalnız bırakmayacağınızı biliyoruz. Hepinizi bekliyoruz.
 

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/753100308149692/


Etkinlik Tarihi: 02 Ekim 2015, Cuma Saat: 19:15


3H (Hukuk Hürriyet Hoşgörü) Hareketi Ankara Grubu, etkinliklerine bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor! 

Liberal Gençlik Akademisi; liberal perspektif üzerinden demokrasi ve özgürlükler, Türkiye’de gençlik politikaları, kadın istihdamı özelinde mevcut ekonomi politikaları  ve eğitim sistemindeki kronik sorunlar gibi konulardan; temel insan hakları çerçevesinde Suriyeli mültecilerin durumu, LGBTİ ve seks işçiliği, üreme sağlığı, toplumsal cinsiyet ve Kürt ve Alevi sorunları gibi geniş bir konu yelpazesinde Türkiye’nin en güncel meselelerini uzmanlarıyla tartışmak amacıyla özgürlüğe ilgi duyan gençleri  akademisyenler ve aktivistler ile bir araya getirmeyi amaçlıyor.  

Katılımcıların güncel sorunlara ilgili ve liberal değerleri benimsemiş kişilerden oluşması hedeflenmiştir. Katılımcılar 6 hafta sürecek olan Liberal Gençlik Akademisi  boyunca iletişim halinde olacakları mentorlarının rehberliğinde hazırlayacakları sunumlarla hem kendi gelişimlerine katkı sağlayacak hem içerik bakımından programımızı zenginleştireceklerdir. Tüm katılımcıların kendi ilgileri yahut ilgilenmeyi istedikleri bir konuda sunum yapmaları beklenmekte olup, kabul açısından bir zaruriyet değildir.

6 hafta sürecek program sonunda programa tam zamanlı katılan katılımcılar sertifika belgesi almaya hak kazanacaklardır.

Liberal Gençlik Akademisi’ni konu başlıkları şu şekildedir;

  • Kadınların İşgücüne Katılımı, İstihdam Politikaları
  • Türkiye’de Gençlik Politikaları
  • Mevcut Ekonomi Politikaları
  • Mültecilerin Mevcut Ekonomik, Sosyal ve Hukuki Durumları
  • Türkiye’nin Belli Başlı Etnik-Mezhepsel Problemleri
  • Cinsel Sağlık ve Üreme

Başvuru için son tarih: 27 Eylül 2015

Kimler başvurabilir?

Gençleri hedef alan Liberal Gençlik Akademisi’ne katılım için belirli bir yaş sınırı yoktur; ancak başvurularda kontenjan aşımı söz konusu olduğunda gençlere öncelik verilecektir.

Aşağıdaki formu doldurarak etkinliğe başvurabilirsiniz: 

Başvuru Formu

Nerede, ne zaman ve ne kadar sürecek?

2 Ekim- 6 Kasım 2015 tarihleri arasında Ankara’da.
(Ankara dışından katılacak olanlar için yol ve konaklama giderleri karşılanmayacaktır.)

Süresi 6  hafta olan program, 2 Ekim, 9 Ekim, 14 Ekim, 23 Ekim, 28 Ekim, 5 Kasım tarihlerinde, 18:30 – 20:30 saatleri arasında Özgürlük Araştırmaları Derneği ofisinde gerçekleştirilecektir. (16 Ekim Cuma günü olan ders Liberal Gençlik Kongresi nedeniyle 14 Ekim Çarşamba günü yapılacaktır.)

İlk 4 hafta konunun uzmanı aktivist ve akademisyenlerle seminerler gerçekleştirilecek olup son 2 hafta katılımcılardan diledikleri bir konuda küçük gruplar halinde ya da bireysel sunum yapmaları istenecektir.


Adres:

Özgürlük Araştırmaları Derneği
Turgut Reis Caddesi.No:15/4 Mebusevleri Çankaya / ANKARA


Etkinlik Tarihi: 02 Ekim 2015, Cuma Saat: 18:30


Mr. Vít Jedlička, President of Free Republic of Liberland would like to share latest developments with you.

In the conference Mr. Vít Jedlička is going to give a speech on Liberland. There will be a great opportunity to meet many like-minded people supporting Liberland as well as President himself.


Place: Divan Oteli, Asker Ocağı Caddesi 34367 No:1 Şişli İstanbul, 34367 İstanbul

Facebook link: 

https://www.facebook.com/events/743545255774502/


Etkinlik Tarihi: 16 Eylül 2015, Çarşamba Saat: 19:00


Türkiye'deki liberallerin en önemli yıllık buluşması "Liberal Gençlik Kongresi" bu yıl 18 Ekim'de İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde toplanıyor. Bu yıl altıncısı düzenlenen Liberal Gençlik Kongresi'nde politik ve ekonomik özgürlükler, negatif özgürlük kavramsallaştırması, serbest piyasa, siyasete katılım ve demokratik mücadele, LGBT haklarının liberter savunusu, narkotik maddelerin yasaksızlaştırılması, snat ve piyasa, şeffaflık, sosyal medya ve ifade özgürlüğünü konuşacağız. Kongre sonrasında siyasi gündeme dair kongrede özetlenecek liberter bakışı yansıtacak bir rapor yayınlanacak.

3H Hareketi tarafından düzenlenen Liberal Gençlik Kongresi bu yıl "Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı" desteğiyle gerçekleşmektedir.

Etkinlik linki için:

https://www.facebook.com/events/1461818330789510/


Etkinlik Tarihi: 18 Ekim 2015, Pazar Saat: 09:00


13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne 3H Hareketi de "Liboşlar da burada" sloganıyla katılıyor. 28 Haziran Pazar günü 3H Hareketi olarak Fransız Konsolosluğu'nun önünde buluşuyoruz.

Etkinlik linki için:

https://www.facebook.com/events/697243657032324/


Etkinlik Tarihi: 28 Haziran 2015, Pazar Saat: 16:30


3H Hareketi sezonun son cuma toplantısı için bir araya geliyor. Enes Özkan ve Muhammed Tuna'nın moderasyonuyla bu yıl gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin genel bir değerlendirmesini yapacağımız toplantımıza davetlisiniz. Gelecek sezon görüşmek üzere!

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/397216363818049/


Etkinlik Tarihi: 19 Haziran 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi bu hafta emek tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Kadir Yıldırım ve ekonomist Enes Özkan ile işçi hareketlerinin geçmişi ve geleceği üzerine konuşuyor.

Renault isçilerinin başlattığı grev, Türkiye sendikacılığı ve emekçileri için yeni bir anlayış ortaya koydu. Bazı uzmanlara göre, bu grevler henüz başlangıç. Bu çerçevede bu hafta emek tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Kadir Yıldırım ve ekonomist Enes Özkan konuğumuz olacak. Kadir Yıldırım, Osmanlı'dan günümüze grevler ve sonuçlarıyla ilgili genel bir perspektif sunacak. Enes Özkan ise işçi haklarının serbest piyasa içerisindeki gelişimi için neler yapılmalı sorusuna cevap arayacak.

Bu yaz başlaması muhtemel yeni grevleri ve oluşumları konuşmaya hepiniz davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/756743694438543/


Etkinlik Tarihi: 12 Haziran 2015, Cuma Saat: 19:15


Doç. Dr. Murat Erdoğan ile seçim öncesi, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının seçimi nasıl etkileyeceği üzerine konuşacağız.

Tüm özgürlük dostlarını bekleriz.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/364498573754341/


Etkinlik Tarihi: 05 Haziran 2015, Cuma Saat: 18:30


3H Hareketi bu hafta Doğruluk Payı projesinin koordinatörü Koray Kaplıca'yı ağırlıyor.

Siyasetçiler her zaman vaatler verir. Bu vaatleri verirken bazı sorunlara temas eder ve çeşitli bilgiler verirler. Peki bu bilgiler gerçekten doğru mu? Peki bizim bu bilgileri sorgulamaya vaktimiz var mı? Bu bilgilerin sorgulanmasının sivl denetime sağladığı faydalar neler? 

Türkiye siyasetinde fact-checking kavramını daha anlamlı hale getiren Doğruluk Payı projesinin ayrıntılarını ve sağladığı kazanımları konuşmaya hepiniz davetlisiniz.
 

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/455104801322885/


Etkinlik Tarihi: 29 Mayıs 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi tarafından geliştirilen ve yarım milyondan fazla hit alan “kararsizkalma.com” testini bu cuma liberaller olarak beraber dolduruyoruz.

Projenin kurucuları Alper Akalın ve Alican Soysal moderatörlüğünde sorularda belirtilen 25 farklı mesele üzerinde tartışıp genç liberallerin bu genel seçimde hangi partilere oy verebileceğini masaya yatıracağız.
 

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1437514323218302


Etkinlik Tarihi: 22 Mayıs 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi bu hafta Açık Veri Gazeteciliği alanının duayen ismi Pınar Dağ'ı ağırlıyor.

Herhangi bir telif hakkı, patent ya da diğer kontrol mekanizmalarına tabi olmaksızın herkes tarafından ücretsiz ve özgürce kullanılabilen, tekrar kullanılabilen ve dağıtılabilen bilgi olarak tanımlanan açık veri; dünyayı nasıl değiştiriyor?

Hayat kurtaran, istihdam yaratan, şeffaflığı, sivil denetimi güçlendiren ve demokrasiyi besleyen açık veri neden önemli? 97 ülkenin yer aldığı Açık Veri Endeksi‘ndeki 970 veri setinden 106’sının açık olduğu çalışmada Türkiye ne kadar açık?

Türkiye neden Açık Veri Sivil Toplum Ağı‘na ihtiyaç duyuyor, 2011’de Açık Devlet İşbirliği‘ne imza atarak yolsuzlukla mücadele edeceğini taahhüt eden Türkiye’nin devlet kurumlarından, iletişim fakültelerine, sivil toplum kuruluşlarından, medya ayağına kadar neden veri okuryazarlığına önem vermesi gerektiğine dikkat çekilecek.

Seminer Öncesi Okunması Önerilen İçerikler:

http://www.verigazeteciligi.com/.../2014/12/110-119.pdf

http://www.opengovpartnership.org/country/turkey

http://index.okfn.org/place/turkey/

Pınar Dağ hakkında bilgi için https://about.me/dagpinar

 

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1381438975488914/

 


Etkinlik Tarihi: 15 Mayıs 2015, Cuma Saat: 19:15


3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününün ardından Türkiye'nin basın özgürlüğü karnesini masaya yatırıyoruz. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından yayınlanan rapora göre 180 ülke arasından 149. sırada olduğumuz gerçeği neye işaret ediyor? Bu listeler ne kadar güvenilir ve kurumsal? Bu durumun nedenleri neler? Ülkedeki tutuklu gazeteci sayısının düşmesiyle basın özgürlüğünün artışı arasında doğrusal bir bağlantı var mı? Türkiye'de basın özgürlüğünün aşama kaydetmesi için sivil toplum ne gibi katkılar sunabilir?

Tüm bunları ve daha fazlasını bu hafta serbest gazeteci ve liberteryen basın aktivisti Özgür Öğret ile tartışacağız.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/1441028609544232/


Etkinlik Tarihi: 08 Mayıs 2015, Cuma Saat: 19:15


Güzel Ankara baharının keyfini çıkarmak, mangal dumanı altında memleket meselelerini konuşmak ve yakar top oynamak için 10 Mayıs Pazar günü Göksu Parkı'nda yapacağımız pikniğe siz liberalleri bekleriz. :)

Ücret 25 TL olup, ücreti TR12 0001 0008 4171 2903 2850 01 hesabına yatırmanız gerekmekte.

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/930242227038983/


Etkinlik Tarihi: 10 Mayıs 2015, Pazar Saat: 10:00


Bu hafta Ankara toplantımızda Melih Yürüşen ile Hukuk kavramını konuşacağız.

Liberaller için vazgeçilmez bir değer olan hukukun üstünlüğünü, liberallerin son siyasi tartışmalarda hukuk üzerinden nerelerde ayrıldıklarını ve ülkemizde istikrarlı bir hukuk devleti sistemi kuramamamızın nedenlerini tartışacağımız toplantımıza tüm özgürlük dostları davetlidir.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/101214850212969/


 


Etkinlik Tarihi: 01 Mayıs 2015, Cuma Saat: 18:30


Teknolojik değişme ile toplumsal, kültürel, ekonomik ve askerî ihtiyaçlar arasında nasıl bir bağ vardır? Teknolojik ilerlemeden doğan ürünler neden bu kadar çok çeşitlidir? Teknoloji devletsiz bir dünya düzenini sağlayabilir mi? Vergisiz ve sınırsız ticaret mümkün mü?

Bu soruları tartışacağımız toplantımıza hepiniz davetlisiniz.


Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/859744007433205/Etkinlik Tarihi: 17 Nisan 2015, Cuma Saat: 19:30


21. yüzyıla özgü bir kavram olan, tüm dünyada hükümetlerden özel şirketlere, sivil toplum örgütlerinden bireylere kadar etkileri sirayet eden hacktivizm nedir? Kamusal açıdan saldırı mıdır sivil itaatsizlik mi? Bireyler arası ilişkiler açısından konumu nedir? Suç mu olmalıdır hukuka uygun fiil mi? İfade özgürlüğü ve demokrasi ile bağlantısı nedir? Gelecekte internetteki protestolar sokaktaki protestoların yerini alabilir mi?

Tüm bunları ve daha fazlasını bu hafta Türkiye'de Bilişim Hukuku deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan Av. Gökhan Ahi ile tartışacağız.
 

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/875809335798499/

 
Etkinlik Tarihi: 10 Nisan 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi olarak bu hafta Demokrasi Denetçileri ekibinden Alican Kılıçarslan'ı ağırlıyoruz. 

Türkiye'de faal 93 siyasi parti olmasına karşılık 2011 seçimleri 4 parti arasında geçti. 85 seçim bölgesinin sadece 50 tanesinde gerçekten rekabetten söz edilebildi. Bu durum halen geçerliliğini koruyor. İlgili bölgelerdeki son vekili kazanan parti seçim sonrası hükümeti oluşturacak tabloda oldukça etkin olacak. Bu çerçevede Demokrasi Denetçileri ekibinin hazırladığı Seçim Simülasyonu programı aracılığıyla olası seçim senaryoları değerlendirilecek ve rekabetin oluştuğu alanlar irdelenecek.

Tüm özgürlük dostlarını bekliyoruz.
 

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/750584335061201/


Etkinlik Tarihi: 03 Nisan 2015, Cuma Saat: 19:15


Kemalist dönemden AK Parti'ye Türkiye'nin sosyopolitik yapısının geleneksel Batı modelinden farkı ne olmuştur? "Sağ" ve "sol" gibi kavramlarla bugünün Türkiye siyaseti anlamlandırılabilir mi? Türkiye Cumhuriyeti neden tam anlamıyla demokrasiye geçiş yapamıyor? Gerçek bir demokrasiye geçiş için ne yapmamız gerekir?

Eski ANAP milletvekili Emre Kocaoğlu'nun sunumuyla bu sorulara verilecek cevaplar minvalinde önümüzdeki seçim ve sonrasını tartışacağız. 

Tüm özgürlük dostları davetlidir.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/1556523597962092
 


Etkinlik Tarihi: 27 Mart 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Ankara, toplantılarına kaldığı yerden devam ediyor! Bu cuma TEPAV Başekonomisti Güneş Aşık ile dünyada kapitalizme genel bakış çerçevesinde liberal ekonominin bugününü ve geleceğini konuşacağız.

Tüm özgürlük dostları davetlidir!

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/1379140239076899/


Etkinlik Tarihi: 27 Mart 2015, Cuma Saat: 19:00


3H Hareketi'nin en büyük kampanyalarından olan İçimizde Düşman Yok Kampanyası kapsamında 11 Nisan tarihinde Ankara'da düzenlenecek olan seminerimizde azınlık haklarının dününü ve bugününü konuşacağız. Etkinliğin kontenjanı sınırlı olduğundan dolayı başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuru formu için linke tıklayabilirsiniz:

Etkinlik Başvuru Formu


Etkinlik Tarihi: 11 Nisan 2015, Cumartesi Saat: 10:00


3H Hareketi olarak bu hafta Doç. Dr. Ahu Tunçel'i ağırlıyoruz. 

Toplantımızda Kıta Avrupası ve İngiliz Aydınlanma geleneklerinin farkları, iki farklı aydınlanmanın dayandığı akıl kullanımının epistemolojik ve etik öncülleri ile söz konusu akılcılık iddialarının modern dünyada yarattıkları siyasal etkiler üzerinde durulacak. Ayrıca iki Aydınlanma geleneğinin arka planında yatan klasik düşünce gelenekleri, liberal demokrasi ve cumhuriyetçi demokrasi arasındaki farklar, "ortak iyi"nin, siyasetin ve özgürlüğün anlamları da toplantımızda ele alınacaktır.

Tüm özgürlük dostlarını bekliyoruz.
 

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/775619032535071/Etkinlik Tarihi: 20 Mart 2015, Cuma Saat: 19:15


Have the centralization attempts in the Middle East resulted in harm rather than benefit? What were the advantages of tribal government system in the Middle East countries?

In his presentation, Jan Byczkowski, doctoral student in international relations will discuss these questions and make a case for the potential emergence of libertarian order in the Middle East. Particularly, he will focus on the outcomes of tribal structure in the region and their similarities with libertarian understanding of decentralization.

Jan will also discuss both positive and negative aspects of this potential emergence. To do so, he will provide a brief analysis of historical experiences and current circumstances in the region.


Place: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook link: 
https://www.facebook.com/events/1537894823137400/


Etkinlik Tarihi: 13 Mart 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Ankara toplantılarına devam ediyor!

Bu hafta Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek ile Ayn Rand’ın geliştirdiği objektivizm felsefesi ile mimarlık arasındaki ilişkiyi, Rand’ın objektivizminin temel ilkelerini ve bu felsefenin modern mimarlık anlayışında şekillenen çağdaş modernizm yoluyla mimarlık ile nasıl ilişkilendiğini konuşacağız. Tüm özgürlük dostlarını bekleriz.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/1614246155464107/


 


Etkinlik Tarihi: 11 Mart 2015, Çarşamba Saat: 18:30


3H Hareketi'nde bu hafta iletişim uzmanı Turgay Oğur'u ağırlıyoruz. Türkiye'nin siyasal iletişim sahnesinde yapılan hataları ve bunların hesaplanmış ya da hesaplanmamış etkilerini konuşacağımız etkinliğimize hepiniz davetlisiniz.


Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/870381956357877


Etkinlik Tarihi: 06 Mart 2015, Cuma Saat: 19:15


Türkiye'nin Suriye ve IŞİD politikasının geldiği son noktada Süleyman Şah Türbesi'nin yerinin değiştirilmesi ne ifade ediyor? Türkiye bir savaşla karşı karşıya kalır mı?

Bu soruların cevaplarını hep birlikte Kadir Efe'nin moderatörlüğünde tartışacağımız toplantımıza davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/431195760371529


Etkinlik Tarihi: 27 Şubat 2015, Cuma Saat: 19:15


"Büyük Trajedi"nin 100. yılına yaklaşırken Ermeni meselesinin çözümünde neredeyiz? 100 yılda ne kadar ilerleyebildik? Kalıcı bir barış için tarafların yapması gerekenler nelerdir? 

Bu konuları Prof. Dr. Baskın Oran'la konuşacağımız etkinliğimize hepinizi bekleriz.

Yer: Özgürlük Araştırmaları Derneği Mebusevleri, Turgut Reis Cad. No:15/4 Tandoğan, Ankara

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/1564988763749543


 


Etkinlik Tarihi: 25 Şubat 2015, Çarşamba Saat: 18:30


Son dönemde, yaklaşan seçimlerle birlikte gündemi hayli meşgul eden bir konu: Başkanlık sistemi... Başkanlık sistemi nedir? Dünyadaki mevcut uygulamaları ne şekildedir? Parlamenter sistemden farkları nelerdir? Olumlu ve olumsuz tarafları nelerdir? Türkiye için uygun bir model midir? 

3H Hareketi üyesi Sibel Dolgun'la tüm bu soruları birlikte tartışacağımız toplantımıza siz özgürlük dostlarını bekleriz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/770366349714498


Etkinlik Tarihi: 20 Şubat 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Akademi, Türkiye'de akademik özgürlüklerin tarihini konuşuyor!

Türkiye'de akademik özgürlüklerin tarihi aslında üniversitelerin tarihidir. Bu coğrafyada kurulan ilk üniversite ile birlikte akademinin özgürlüğü ve bağımsızlığı da her zaman sorgulanagelmiştir. Cumhuriyetin ilerleyen dönemlerinde akademiye artarak uygulanan baskı bugün de can yakıcı bir şekilde hissedilmektedir. 

Değerli akademisyen, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Ö. Alkan ile bu cuma Osmanlı'dan günümüze siyasi iktidar ile üniversite ilişkilerini ve akademik özgürlükleri konuşacağımız toplantımıza tüm özgürlük dostları davetlidir.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki: 
https://www.facebook.com/events/1559503890972849


Etkinlik Tarihi: 13 Şubat 2015, Cuma Saat: 19:15


Liberalizmin temel değerlerini, liberal ekonomiyi ve liberal teorinin kendi içindeki farklılıklarını tarışmak üzere 3H Akademi'nin bu yıl ikincisini düzenleyeceği Liberalizm Okulu, 28 Şubat ve 7 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Alanlarında uzman isimlerin katılımıyla 2 günde toplam 6 ders ile gerçekleşecek olan Liberalizm Okulu'na başvurular başladı. Başvuru formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Liberalizm Okulu Başvuru Formu


Etkinliğin programına ise şu linkten ulaşabilirsiniz: 

Etkinlik Programı

Yer: Friedrich Naumann Vakfı Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL
 

Not: Tüm oturumlara katılan katılımcılar sertifika belgesi almaya hak kazanacaktır.

 


Okuma Listesi

Liberalizm Okulu başlayana kadar okumanız için konuşmacıların tavsiyeleriyle bizim de katkımızın bulunduğu bir okuma listesi oluşturduk. Etkinliğin daha verimli geçmesi için bu makaleleri ve kitapları önceden okumanızı tavsiye ederiz.

Not: Liste güncellenecektir.


Makaleler


Kitaplar


Etkinlik Tarihi: 07 Mart 2015, Cumartesi Saat: 10:15


Bu hafta FNF Türkiye ofisinde Serim Çetin'i ağırlıyoruz. Serbest ticaret, korumacılık tartışması sadece dünyada değil, Türkiye'de de yıllardır tartışılan bir konudur. Serim Çetin'in sunumuyla bu tartışmayı ve kavramları konuşacağımız toplantımıza hepimiz davetlisiniz.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı
Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/1547970475471598


Etkinlik Tarihi: 06 Şubat 2015, Cuma Saat: 19:15


Bu hafta Doç. Dr. Doğan Gürpınar ve İlkan Dalkuç'un katılımıyla, Türkiye'de Oryantalizm, Milli irade kavramlarını konuşacağız. Tüm özgürlük dostları davetlimizdir.

Yer: Friedrich Naumann Vakfı
Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/864177100307920


Etkinlik Tarihi: 30 Ocak 2015, Cuma Saat: 19:15


27 yıldır fotoğraf sanatı ile uğraşan Alberto Modiano son 10 yıldır da İstanbul Yahudi Cemaati’nin dinî ritüellerini fotoğraflayarak belgelemektedir.

Alberto Modiano'nun sunumuyla, Yahudi kültürü üzerine yapacağımız toplantımıza hepiniz davetlisiniz.
 

Toplantı Programı:

13.00 - 14.30 Sunum
14.30 - 14.45 Kahve Arası
14.45 - 15.45 Soru-Cevap
15.45 - 16.15 Kitap Satışı ve İmza

Yer: Friedrich Naumann Vakfı
Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/1404007956562798


Etkinlik Tarihi: 24 Ocak 2015, Cumartesi Saat: 13:00


Hak ve özgürlükleri savunmamızın nedeni nedir? Adalet neden önemlidir? Saldırmazlık prensibi, mülkiyet hakkı ve her bireyin kendinin sahibi olduğu ilkesi gibi liberal değerlerin temeli nedir? Bütün bu kavramlar kendiliğinden bir değere mi sahiptir, yoksa sonuçsal olarak fayda getirmesi sebebiyle mi "iyi"dir? Hakların kural olarak değerini öne süren deontolojinin çıkmazları nelerdir? Deontolojinin antitezi olarak, hak ve özgürlüklere toplam mutluluğu artırması sebebiyle değer veren faydacı yaklaşımı zorlayan felsefi sorunlar nelerdir?

3H Hareketi üyesi Ahmet Altundal'ın sunumuyla bu soruları tartışacağımız toplantımıza davetlisiniz.

Konuyla ilgili önerilen kaynaklar: 

Immanuel Kant - Ahlak Metafiziğinin Temellendirilmesi
Jeremy Bentham - Yasamanın İlkeleri
John Stuart Mill - Faydacılık
Cennet Uslu - Doğal Hukuk ve Doğal Haklar
 

Yer: Friedrich Naumann Vakfı
Cumhuriyet cad. Belvu Apt. No: 107 / 2 Elmadağ - Şişli / İSTANBUL

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/1028511340499235


 


Etkinlik Tarihi: 23 Ocak 2015, Cuma Saat: 19:15


Elmas Arus: Roman kökenli Elmas Arus, İstanbul’daki 30 bin kişilik sülalesinden okula giden ilk kız çocuğuydu. Tabuları yıkıp iki üniversite bitirdi. Dokuz yıl, “Ben kimim?” sorusunun peşinde Türkiye’nin her yerindeki Roman grupları ziyaret etti, ‘Buçuk’ adlı belgeseli hazırladı. 2009’da kurduğu Sıfır Ayrımcılık Derneği’yle Avrupa Konseyi’nin prestijli İnsani Yardım Ödülü’ne layık görüldü.

Elmas Arus'un sunumuyla Türkiye'deki Roman gruplarını ve Romanlara yönelik ayrımcılığı konuşacağımız toplantımıza hepiniz davetlisiniz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/654662154645993

 


Etkinlik Tarihi: 16 Ocak 2015, Cuma Saat: 19:15


Dünyada göç yollarının yön değiştirmesiyle, Türkiye artık sadece göç veren değil aynı zamanda bir transit ve göç alan ülke konumundadır. Cumhuriyetin kuruluşundan beri nüfus ve güvenlik politikalarıyla şekillenen Türkiye göç politikası, Suriye iç savaşının başlangıcından beri yaklaşık 2 milyon Suriyeli sığınmacının Türkiye'ye gelişiyle tarihinde ilk kez insan hakları temelli koruma ve entegrasyon politikaları üreterek 'Suriyeli göçmenler krizine' çözüm bulmak zorundadır. Bu çerçevede, dünyadaki göç trendleri ve Türkiye'nin dahil olduğu göç sistemini (özellikle son dönemde Suriye'den alınan göç konusunu) konuşacağımız toplantımıza davetlisiniz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/820330811363339


Etkinlik Tarihi: 09 Ocak 2015, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi haftalık toplantılarına devam ediyor! Bu hafta Alper Akalın'ın katılımıyla kamu tercihi teorisi ve bu bağlamda iktidar ve yolsuzluk konuları üzerine konuşacağız. Tüm özgürlük dostları davetlimizdir.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/758808570835805


Etkinlik Tarihi: 19 Aralık 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Ankara, haftalık toplantılarına devam ediyor! Bu hafta, Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek ile ‘’Devleti ve süregelen yolsuzluk geleneğini'' konuşacağız. Tüm özgürlük dostlarını bekleriz!

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/325104874364432


Etkinlik Tarihi: 17 Aralık 2014, Çarşamba Saat: 18:30


3H Hareketi haftalık toplantılarına devam ediyor! Bu hafta, Türkiye Yahudilik Araştırmaları Merkezi - TÜYAM Başkanı Serap Merve Doğan ile birlikte; Yahudilikte temel dini inançlar, Yahudiler için Kudüs ve Süleyman Mabedi, Türk Musevilerinin toplumsal yapısı, Cumhuriyet döneminden bugüne Trakya olayları, Varlık vergisi, 6-7 Eylül olayları, Sinagog saldırıları ve daha fazlasını konuşmak için etkinliğe davetlisiniz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/1577910462427690


Etkinlik Tarihi: 12 Aralık 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Ankara cuma toplantılarına kaldığı yerden devam ediyor! Bu hafta, Türkiye'nin en önemli siyaset sosyologlarından Doğu Ergil ile "Kürt sorunu"nun başlangıcından bugününe değişim dinamiklerini, çözüm sürecini, demokratikleşme paketinin neler vadettiği ve etmediğini ve genel bir perspektifle sorunun nereye doğru yol aldığını konuşacağız. Tüm özgürlük dostlarını bekleriz!

18:00 - 18:30 arası İkram olacaktır.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/583127128500396


 


Etkinlik Tarihi: 12 Aralık 2014, Cuma Saat: 17:30


3H Hareketi haftalık toplantılarına devam ediyor! Bu hafta Doç. Dr. Mehmet Ali Tuğtan'ın katılımıyla Kemalizm, Liberalizm ve Muhafazakarlık konuları üzerine konuşacağız. Tüm özgürlük dostları davetlimizdir.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/553622491439196/


Etkinlik Tarihi: 05 Aralık 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi olarak, bu hafta ülke ve dünya gündemini meşgul eden çeşitli konulara değineceğiz. Tek bir konuşmacının veya konunun olmadığı, herkesin farklı konular hakkında söz alabileceği, fikirlerini paylaşabileceği toplantımıza davetlisiniz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/360350894145473


Etkinlik Tarihi: 28 Kasım 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Samsun toplantılarına devam ediyor. Son günlerde unutulmuş, bir zamanların seçim vaadi olan yeni anayasayı konuşuyoruz. Nasıl bir anayasa? Özgürlükçü bir anayasa mümkün mü? Kuvvetler dengesini sağlayacak ideal bir anayasanın dayanması gereken ilkeler nelerdir? Özgürlükçü bir anayasa her şeyin çözümü müdür, yoksa köklü bir hukuk reformu mu gereklidir? 

Bu soruların cevaplarını tartışmak için toplantımıza davetlisiniz.


Etkinlik Tarihi: 20 Kasım 2014, Perşembe Saat: 19:00


3H Hareketi haftalık toplantılarına devam ediyor! "Paralel Devlet" denilen yapı tam olarak nedir? Paralel yapı gerçek midir? Kimlerden oluşur? Ne tür mağduriyetler yaratmıştır? Hangi hukuk ihlallerinin sorumlusudur? Tasfiye edilmiş midir? Demokrasimiz artık daha mı güvendedir? Gerek hükümet sözcülerinin iddiaları, gerekse karşı tarafın savunuları ne kadar gerçeği yansıtmaktadır? Tüm bunları ve daha fazlasını konuşmak için, Avukat Turgut Kazan'ın konuk olduğu etkinliğimize davetlisiniz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/872449996122108/


Etkinlik Tarihi: 21 Kasım 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi olarak bu sene, uluslararası ESFL konferansına ev sahipliği yapıyoruz. 16 Avrupa şehrinde gerçekleşen bu konferans, Türkiye’de 6 Aralık 2014 Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil salonunda önemli akademisyenler ve yazarlar katılımıyla katılımcılara kapsamlı bir deneyim sunacak.

Eğer siz de başvurmak istiyorsanız başvuru linkini doldurmanız yeterli:

http://studentsforliberty.org/europe/event/istanbulrc/

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/266459600224316

     
     
     

 


Etkinlik Tarihi: 06 Aralık 2014, Cumartesi Saat: 09:00


3H Hareketi haftalık toplantılarına devam ediyor! Bu hafta İbrahim Betil'in katılımı ile Türkiye'de ve dünyada özgürlüğün gelişimini ve sivil inisiyatifin bu gelişime katkısını konuşacağız. Tüm özgürlük dostlarını bekleriz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/849074728487432


Etkinlik Tarihi: 14 Kasım 2014, Cuma Saat: 19:15


3H haftalık toplantılarına bu cumartesi yapacağı etkinlikle devam ediyor. Bu hafta Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek ile Ayn Rand’ın geliştirdiği objektivizm felsefesi ile mimarlık arasındaki ilişkiyi, Rand’ın objektivizminin temel ilkelerini ve bu felsefenin modern mimarlık anlayışında şekillenen çağdaş modernizm yoluyla mimarlık ile nasıl ilişkilendiğini konuşacağız. Tüm özgürlük dostlarını bekleriz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/751191941633984


Etkinlik Tarihi: 08 Kasım 2014, Cumartesi Saat: 13:00


3H Hareketi Ankara'daki haftalık toplantılarına devam ediyor! Bu hafta Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek ile birlikte özel mülkiyet hakkına, iktidar müdahalesinin reddine ve temel toplumsal etkileşim mekanizması olarak rekabete dayalı serbest piyasanın savunusuna dayanan bir ideoloji olan anarko kapitalizm üzerine konuşacağız. Tüm özgürlük dostlarını bekleriz!

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/307594476111849


Etkinlik Tarihi: 05 Kasım 2014, Çarşamba Saat: 18:30


3H Samsun cuma toplantılarına başlıyor. İlk toplantımızda Av. Engin Yılmaz'ın sunumuyla "Liberal Demokrasi ve Kuvvetler Ayrılığı" konusunu konuşacağız. Samsun'da özgürlüğün sesini yükseltmek için sen de katıl!


Etkinlik Tarihi: 31 Ekim 2014, Cuma Saat: 18:30


Alper Akalın'ın liberalizmi genel hatlarıyla özetleyeceği konuşmasının ardından, Soner Bastiat piyasa ekonomisini anlatacak. Liberalizm nedir? Savunduğu değerler nelerdir? Ekonomiye yaklaşımı nedir? Bu soruların cevapları çerçevesinde gerçekleştirilecek olan toplantımıza davetlisiniz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/883880284956773/?ref_newsfeed_story_type=regular


 


Etkinlik Tarihi: 31 Ekim 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi olarak Ankara’daki haftalık toplantılarımıza başlıyoruz.

İlk toplantımızı Prof. Dr. Mustafa Erdoğan ile birlikte “Hukukun Üstünlüğü ve Adalet” üzerine konuşarak gerçekleştireceğiz. Hukukun üstünlüğü ve adalet kavramlarının ne anlama geldiğini, nasıl çalıştığını, hangi işlevleri üstlendiğini ve özellikle Türkiye gibi, özgürlüklerin risk altında olduğu ülkelerde bizler için ne kadar hayati olduğunu tartışacağımız toplantıya tüm özgürlük dostlarını bekleriz!

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/814289418593090/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular


 


Etkinlik Tarihi: 17 Ekim 2014, Cuma Saat: 18:00


Türkiye son dönemde ekonomik açıdan bir çok sorunla uğraşmak zorunda. Artan bölgesel riskler her geçen gün ağırlığını hisettiriyor. Tüm bu etkenlere gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı ortak sorunlar da tuz biber oluyor. AKP döneminin ekonomik fotoğrafının çekilmesi ise sorunlarla başa çıkmak için bir zorunluluk. ABD merkezli Mortgage krizinden sonra Avrupa'nın da borç kriziyle dünyayı saran para bolluğu ve onun tüm gelişmekte olan ülkelere etkileri üzerinden bir AKP ekonomisi değerlendirmesi yapılmalı. Sadece ülkenin içinde bulunduğu durum değil tüm dünyadaki durum gözlenmeli.

AKP'nin ekonomi yönetimi mi, ekonominin AKP'yi yönetimi mi? Bu soru çerçevesinde tartışmaya davetlisiniz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/573300469463973/?ref_newsfeed_story_type=regular


Etkinlik Tarihi: 17 Ekim 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Cuma toplantıları devam ediyor.

2010 yılında Tunusta başlayan gösterilerle başlayan ''Arap Baharı'' bugünlerde sonbaharını yaşıyor. Ortadoğudaki birçok devleti etkileyen ama etkilerinin kalıcılığı ve özgürleşme yolunda olup olmadığı soru işaretleriyle dolu olan Arap Baharı'nın bugününü konuşacağız.

Sunuma ve tartışmaya davetlisiniz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/281445835395414/


Etkinlik Tarihi: 26 Eylül 2014, Cuma Saat: 19:15


İnternet reklamcılığı özel hayatımıza ne kadar giriyor? Bizi kimler fişliyor, hangi bilgilerimizi, kime, ne için ve nasıl satıyorlar? Devletin bizi takip etmesi için internet reklamcılığına ihtiyacı var mı?

İnternet reklamcılığı sektörünün içinden bir isim, Kürşat Çetinkoz ile internet reklamcılığını mahremiyetimizi ne kadar ihlal ediyor sorusunun cevabını arayacağız.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/878408865510133/


Etkinlik Tarihi: 19 Eylül 2014, Cuma Saat: 19:15


12 Eylül darbesinin Türkiye demokrasisinde açtığı yaralar hala kapanmadı. Bu yaraların kapanması konusunda ufak bir başlangıç olan 12 Eylül referandumundaki reformlar ise kısa sürede geriletildi.

1980’in askeri anayasası sivil düşünce ve özgürlükler önünde engel olmaya devam ediyor. Üniversiteler, YÖK aracılığıyla tek tip bireyler yetiştirmeye devam ediyor. Adalet dağıtması gereken yargı kurumları çıkar çatışmaları ve güç savaşlarının altında eziliyor. Basın özgürlüğünde dünyada 154., insani gelişim indeksinde 90., uluslararası demokrasi indeksinde 88. olan Türkiye’de, tüm bu olanlar “Yeni Türkiye” olarak lanse ediliyor.

12 Eylül referandumunda elde edilen kazanımları kaybediyoruz. Bizler de tıpkı yasalarımız gibi geri geri yürüyoruz.

3H Hareketi ve Demokrasi Denetçileri sizi 12 Eylül Darbesini ve 12 Eylül 2010 referandumunda elde edilen kazanımların kaybedilmesini protestoya davet ediyor.

13 Eylül 2014 Cumartesi günü saat 11:00'de Galatasaray Lisesi önünden Taksim'e geri geri yürüyoruz. Sizi de bekliyoruz.
Facebook Etkinliği: https://www.facebook.com/events/692375330831238/


Etkinlik Tarihi: 13 Eylül 2014, Cumartesi Saat: 11:00


3H Cuma Toplantılarının yeni sezonunu 12 Eylül Referandumunu değerlendirerek açıyoruz.

12 Eylül referandumunda neyi oyladık?
Kabul edilen maddeler uygulamaya geçti mi?
Türkiye ne kazandı, ne kaybetti?

12 Eylül Cuma günü, 12 Eylül referandumundan 4 yıl sonra ne kazandık ne kaybettik Yetmez ama Evet Kampanyası çağrıcılarından Tarık Beyhan ile konuşacağız.


Facebook etkinlik sayfası
Etkinlik Yeri: Friedrich Naumann Vakfı İstanbul Ofisi
Adres: Cumhuriyet Caddesi Belvu Apt. No:107/2 Elmadağ-İstanbul
Telefon: 0212 219 72 53
Kroki için: http://www.fnst-turkey.org/tr/iletisim


Etkinlik Tarihi: 12 Eylül 2014, Cuma Saat: 19:15


Event is hosted by 3H (Liberty, Rule of Law, Tolerance) Movement

3H Movement invites young scholars, economists and professionals to an in-depth discussion with Dr. Christopher Lingle.*

Capitalism & inequality has largely been one of the major discussion points among international scholarly circles and the debate has been fueled by Dr. Piketty's sensational work "Capital in the 21st Century"

- Has inequality risen?
- Has the income gap deepened among rich and poor?
- Who is to blame?

In the second session we invite you to a mind opening discussion with Dr. Lingle on the major disagreements within libertarianism today.

- Fractional reserve banking
- Intellectual property rights
- Non-aggression principle

---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- 
Christopher LINGLE earned a doctorate in economics from the University of Georgia in 1977. Since then, he has been employed at universities in Africa, Asia, Europe, Latin America and USA.

He is Visiting Professor at Universidad Francisco Marroquín (Guatemala), Adjunct Scholar at the Centre for Independent Studies (Sydney), Research Scholar at the Centre for Civil Society (New Delhi), and Member of the Academic Advisory Council of the Globalization Institute (Brussels).

Dr. LINGLE’s research interests are in the areas of Political Economy and International Economics. He focuses upon emerging market economies and public policy reform in Europe, East Asia, Latin America and Southern Africa. His work has appeared as chapters in books, the international media, and scholarly journals.

---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- 
Program:
Session 1 14.00 – 15.00
Coffee Break 15.00 – 15.15
Q & A – Discussion 15.15 – 16.00
Coffee Break 16.00 – 16.15
Session 2 16.15 – 17.15
Q & A – Discussion 17.30 – 18.15

1st Session: Capitalism & Inequality: Does free market economy increase the inequality among rich and poor?
2nd Session: Inside the global liberty movement

Facebook link:

https://www.facebook.com/events/727654860633345/


Etkinlik Tarihi: 17 Ağustos 2014, Pazar Saat: 13:45


29 Haziran Pazar günü yapılacak 12. İstanbul LGBT Onur Yürüyüşü'ne 3H Hareketi de katılıyor. "Liboşlar da burada" loliloplarından bizi bulabilirsiniz.

Etkinlik linki için:
https://www.facebook.com/events/455606427898417/?fref=ts


Etkinlik Tarihi: 29 Haziran 2014, Pazar Saat: 17:00


Bu dönem Ankara'da çok yoğun çalıştık. Düzenlediğimiz etkinliklerle özgürlük fikrinin yayılması ve her açıdan tartışılması için çaba harcadık. Ve şimdilik son bir etkinlikle düzenli toplantılara ara veriyoruz.

Cuma günü TOBB'da bir araya geliyor, Burak Bilgehan Özpek'in sunumuyla "Bir Liberal Ne İster? Çözümsüzlük mü, Barış mı?" sorusunu cevaplıyoruz. Güncel bir çok konuyu konuşacağız: Kürt sorunu ve Gezi gibi; liberal felsefeden gelişmeleri değerlendireceğiz.

Özgürlüğün tüm dostları davetlidir.

Yer: TOBB Üniversitesi Merkez Bina 3. Kat Toplantı Salonu
6 Haziran '14, Cuma. 19.00

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/649044778513854/?ref_newsfeed_story_type=regular


Etkinlik Tarihi: 06 Haziran 2014, Cuma Saat: 18:30


6 Haziran'da, düzenli toplantılarımızın sezonunu kapatmak için bir araya geliyoruz. Yaz sıcakları geçip herkes tatilden dönene kadar düzenli toplantılara ara vereceğiz, ama çalışmayı bırakmayacağız.

Bu sene çok yoğunduk, güzel işler çıkarttık. Önümüzdeki sezon daha da çok işimiz var. Cuma günü bunları konuşacağız. Liberal Gençlik Kongremiz var mesela Ekim'de, Özgürlük Yolu, İçimizde Düşman Yok, Liberalizm Okulu, Liberalizm TV ve daha bir sürü proje. 

Mutfağa girip, 3H ekibiyle birlikte bu projelerde yardım etmek ve yenilerini yaratmak istersen seni de bekliyoruz. Veya sadece kahvemizi içmek için de aramıza katılabilirsin.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/719260534808541/?ref_newsfeed_story_type=regular


 


Etkinlik Tarihi: 06 Haziran 2014, Cuma Saat: 19:15


Eylem ne işe yarar? Neden eylem yaparız? Bir eylemin başarıya ulaşması için ne gerekir? Şiddet kullanılan eylemlerin zararı nedir? Şiddetsiz eylem biçimleri işlevsel midir? Amaca giden yolda her şey mübah mıdır?

Bu cuma, Gezi Olayları'nın yıldönümünde şiddetsiz eylem biçimlerini ve dünyadaki örneklerini konuşacağız.

Facebook etkinlik linki:


https://www.facebook.com/events/291969734297554/?ref_newsfeed_story_type=regular


 


Etkinlik Tarihi: 30 Mayıs 2014, Cuma Saat: 15:00


Soma faciası sonrası bazı liberteryenlerin ideal dünya düzenlerini yeniden gözden geçirmeleri gerekli midir? Özel mülkiyetten yola çıkarak gönüllü köleliği dahi meşru kılabilecek kadar radikalleşmeye meyilli bu bakış açısına karşı insan hakları temelli sosyal adalet ilkesini şeytanileştirmemiş yeni bir liberal anlayış mümkün mü?

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/651094148308414/


Etkinlik Tarihi: 23 Mayıs 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Hareketi Ankara Çarşamba Toplantıları'nda bu hafta gazeteci Arzu Yıldız'ı Konuk ediyoruz.

Facebook etkinlik linki:

https://www.facebook.com/events/1435603023356626/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular 


Etkinlik Tarihi: 14 Mayıs 2014, Çarşamba Saat: 18:30


Bu hafta cuma toplantısında, Kubilay'ın sunumuyla, ifade özgürlüğünün içeriğini inceleyecek, savunucularınca neden savunulduğuna bakacak, dünyada ve Türkiye'de ulusal ve uluslararası mevzuatta ifade özgürlüğünün günümüzdeki durumunu kısaca dinleyecek, ifade özgürlüğünün sınırları üzerindeki tartışmalara genel bir bakış atıp, pornografi hakkını ifade hürriyeti üzerinden inceleyeceğiz. Freedom House'un son raporu üzerinden Türkiye'de basın özgürlüğü de tartışma konularımızdan biri olacak.

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/1401844460099352/


Etkinlik Tarihi: 09 Mayıs 2014, Cuma Saat: 19:15


10 Mayıs'ta Diyarbakır'da Özgür Toplumun Değerleri'ni konuşuyoruz! Başvuru yapmak için: 
https://docs.google.com/forms/d/1zhaWsMI4ZMAD42EYoXIKhuI-YbdiV1FISSCBc5cW4ww/viewform


Etkinlik Tarihi: 10 Mayıs 2014, Cumartesi Saat: 10:00


İçimizde Düşman Yok Boğaziçi Üniversitesi'nde! 
Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ivo Molinas ve Dr. Yunus Emre Kocabaşoğlu'nun katılımıyla Türkiye'de Anti-Semitizmi konuşacağız.

Kuzey Kampüs Eta-B Binası 02 nolu sınıf

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/734736816547809/?notif_t=plan_user_invited


Etkinlik Tarihi: 06 Mayıs 2014, Salı Saat: 18:00


Cuma toplantılarımız 1 Mayıs ve polis şiddeti konulu yuvarlak masa toplantımızla devam ediyor. 

1 Mayıs'ın barışçıl gösterilerle polis müdahalesinden uzak kutlanmasını diliyoruz. Fakat geçmiş tecrübelerimiz bize pek umut vermiyor. Bu nedenle 1 Mayıs'ı ve polis şiddetini konuşacağız. Polis şiddetine karşı her platformda nasıl mücadele edebileceğimizi ve eylem özgürlüğünü güvence altına almak için neler yapılabileceğimizi tartışacağız. Olur da hükümet bizi şaşırtıp insan haklarına saygılı davranırsa, 1 Mayıs'tan bağımsız olarak eylem özgürlüğünü güvence altına almak için neler yapabileceğini tartışacağız.

Bu haftaki toplantımızda sunum yapılmayacak, katılımcılar arasında tartışma yapılacaktır. Zaman unsuru göz önünde bulundurularak moderatör yönetiminde tüm katılımcılara söz hakkı verilecektir.

Facebook etkinlik linki:
https://www.facebook.com/events/235498833318387/?fref=ts


Etkinlik Tarihi: 02 Mayıs 2014, Cuma Saat: 19:15


Özgürlük dostlarıyla tanışmak ve birlikte neler yapabileceğimizi konuşmak isteyenler 6 Mayıs'ta toplantımıza davetli.


 


Etkinlik Tarihi: 06 Mayıs 2014, Salı Saat: 19:00


3H Cuma toplantılarında bu hafta Türkiye'nin ilk liberteryen temelli vicdani reddini ilan eden Tarık Beyhan'ın sunumuyla vicdani reddi ve bireyin devlete direnme hakkını konuşacağız.

Vicdani ret bir hak mıdır? Liberalizm vicdani reddi tanır mı? Devlet bireye bir görevi zorunlu kılabilir mi? Birey devletin yasalarına uymama hakkına sahip midir? Meşru direnme hakkı nasıl doğar?

Facebook etkinlik linki:
http://www.facebook.com/events/487211144713427/?fref=ts


Etkinlik Tarihi: 25 Nisan 2014, Cuma Saat: 19:15


Özgürlük Yolu Ankara'dan Geçiyor!

26 Nisan'da Liberal Demokrasiyi ve Türkiye Pratiğini konuşacağız. Başvuru için: http://ufa.lt/Kx95Xi


Etkinlik Tarihi: 26 Nisan 2014, Cumartesi Saat: 10:00


Cuma toplantılarımız devam ediyor.
Bu cuma 3H Hareketi Genel Sekreteri Pınar Genç'in sunumuyla şu soruların cevaplarını arayacağız:
Feminizm ayrımcılığa bir çözüm müdür? Liberalizmin bu konuda çözümleri nelerdir? Kadınlar günü neden vardır? Cinsel obje olarak görünmek bir tercih olabilir mi? Cinsiyet kaynaklı mağduriyet var mıdır? Kadınlar iş hayatında ayrımcılığa mı uğruyor? Serbest piyasa kadınların hak ettiklerini almalarını sağlar mı?

Toplantı katılıma açıktır.

Facebook etkinlik linki:

http://www.facebook.com/events/671093039615713/?fref=ts


Etkinlik Tarihi: 18 Nisan 2014, Cuma Saat: 19:15


Sosyal devlet adil midir yoksa zorba mıdır? Yeniden dağıtım adalet midir adaletsizlik mi? Son dönemde giderek popülerleşen sosyal devlet kavramının incelenmesinde fayda olduğunu düşünerek bu etkinlikte hak ve ahlak kavramlarını ve bu kavramların adaletle ilişkisini konuşacağız. Adil toplum için gerekli dinamikleri ve bu dinamiklerin gerekliliklerini temellendirmeye çalışacağız. Bu temellendirmeyi yaparken de liberteryen etik felsefesinden yola çıkacağız. 

3H üyesi Burak Durgut'un sunumuyla cuma toplantılarımız devam ediyor.

Facebook etkinlik linki:


http://www.facebook.com/events/274231266069820/?fref=ts


 


Etkinlik Tarihi: 11 Nisan 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Cuma toplantıları devam ediyor.
Aktif siyasetin özgürlük mücadelesinde rolü nedir? Partilerde siyaset yapmanın, sivil toplum örgütlerindeki çalışmalara göre artıları ve eksileri nelerdir?

Liberal Demokrat Parti Genel Sekreteri Olcayto Satı'nın katılımıyla bu hafta bu soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Facebook etkinlik linki:


http://www.facebook.com/events/225623957636382/?ref_newsfeed_story_type=regular
 
 


Etkinlik Tarihi: 04 Nisan 2014, Cuma Saat: 19:15


28 Mart Cuma, Ankara toplantılarının ikincisi gerçekleştirilecek. Saat 19:00'da Ankara Kızılay Leman Kültür'de. Burak Bilgehan Özpek'in de (Yrd. Doç, TOBB ETU) katılımıyla bir özgürlük sohbeti yapacağız.

Facebook etkinlik linki:


http://www.facebook.com/events/259569420882478/?source=3&source_newsfeed_story_type=regular


Etkinlik Tarihi: 28 Mart 2014, Cuma Saat: 19:00


Günümüzde demokrasi evrensel bir değer olarak yükselmiş bulunuyor. Demokrasi kavramının fetişlestirilmesine varan bir ideolojik bombardıman, onun serinkanlı değerlendirilmesinin en büyük engeli olurken, ilkelerinin, içeriğinin ve biçiminin uygulamalardan yola çıkılarak ne olduğu, ne olması gerektiği ve ne olabileceğini tartışmayı da güçleştiriyor. Günümüzde demokrasiye olan güven yaygınken, demokratik kurumlara güvenin azalması, demokratik seçimlerle antidemokratik yönetimlerin seçilme olasılığı, yönetimlerin demokratik taleplere duyarlılığı oranında sistemin etkisizleşmesi ya da temsil edilebilirlikle yönetilebilirlik arasindaki karşıtlık demokrasinin bilhassa liberal demokrasinin paradokslarından bir kısmıdır. Hiyerarşilerin yıkıldığı, kapalı sistemlerin dışa açıldığı, kitlelerin baskısının toplumsal değişimin motoru olduğu günümüzde, teknolojik devrim, ideolojilerin demokratikleşmeyi kaçınılmaz gösterebilmis olması çoğu kimsenin demokrasiyi benimsemesine ve demokrasinin en tartişılmaz meşruiyet kaynağı olarak görülmesine yol açmıştır. Ancak özgür ve adil seçimler, erkler ayrılığı, temel haklarin korunması ve hukukun üstünlüğüne dayanan - dayanması gereken liberal demokrasi, bu değerlerin uygulamalarda gerı bırakılması sebebiyle illiberal hale gelmektedir.  Peki anayasal liberalizm olarak tanımlanabılecek bu denetimin özünde demokrasi ile ilgisi var mıdır? Demokrasiye muhtaç midir? Anayasal liberalizm yönetenlerin seçilme süreçleri ile mi yoksa yönetimin amaçları ile mi ilgilidir? Amaç olduğu kabulünde anayasal liberalizmin uygulanabilirliğini sağlamak için alternatif sistemler mevcut mudur? Seminerimizde Kerem Tibuk ile tüm bu sorularin cevabını birlikte arayip tartışacağız.

Facebook etkinlik linki:


http://www.facebook.com/events/595318890543928/?ref_notif_type=plan_user_invited&source=1


Etkinlik Tarihi: 27 Mart 2014, Perşembe Saat: 19:15


3H Cuma toplantıları bu hafta Volkan Ertit'in sunumuyla devam ediyor.

Dünya üzerinde göreceli olarak daha liberal olan toplumların, aynı zamanda dünyanın en seküler toplumları olmasının altında yatan kodlar nelerdir?

Facebook etkinlik linki:


https://www.facebook.com/events/790729574288217


Etkinlik Tarihi: 21 Mart 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Cuma Toplantıları devam ediyor. Bu hafta Yrd. Doç. Dr. Kadir Yıldırım'in sunumuyla Anayasal İktisat ve devletin sınırlarını konuşacağız.

Anayasal İktisat düşüncesine göre ekonomideki mevcut sorunların nedeni nedir?.Sadece siyasi hakları içeren bir anayasa günümüz ekonomi temelli dünyasında yeterli mi? 
Hepiniz davetlisiniz. 

Kadir Yıldırım, 1981’de İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde tamamladıktan sonra, 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Aynı üniversitede 2006 yılında İktisat Teorisi, ABD’de yüksek lisans eğitimini, 2011 yılında ise Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ABD’de doktora eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nde iktisat tarihi, iktisadi düşünce tarihi ve çalışma ilişkileri tarihi üzerine dersler vermeye devam etmektedir


Etkinlik Tarihi: 07 Mart 2014, Cuma Saat: 19:15


Yunanistan, geçtiğimiz 4 yıldır çok yönlü bir krizle ve toplum içinde önemli huzursuzluklara sebep olan bir durumla karşı karşıya. Bu etkinlikte, öncelikle krizi farklı yönleriyle ele alarak mevcut duruma sebebiyet veren ve sonrasında ülkenin krizi aşmasına engel teşkil eden koşullara liberal bir bakış açısıyla yaklaşmaya çalışacağız.

Alexandros Charkiolakis Liberal İttifak’ın idare komitesi üyesi. Ayrıca KEFIM”Markos Dragoumis” (Yunanistan Hürriyet Forumu)’nun da üyesi. Kendisi şu an İstanbul Teknik Üniversitesi ‘nde öğretim üyesi ve Erol Üçer Müzik Kütüphanesi’nin müdürlüğünü yürütüyor.

Etkinlik dili İngilizcedir. Türkçe tercüme sağlanacaktır.


Etkinlik Tarihi: 28 Şubat 2014, Cuma Saat: 19:15


Yrd. Doç. Dr. Vügar İmanbeyli'nin sunumuyla: 3H Hareketi 23.yılında Hocalı katliamını konuşuyor. Yirminci yüzyılda insan haklarını garanti altına alabilecek mekanizmaları ve Hocalı bağlamında Kafkaslar sorununu tartışıyor.


Etkinlik Tarihi: 25 Şubat 2014, Salı Saat: 18:30


Benim Çocuğum, çocukları LGBT (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne ve babaya odaklanarak, bu cesur ve ilham veren ebeveynlerin hikâyelerini seyirciye taşıyan uzun metraj bir belgeseldir. Bu belgeselde, muhafazakâr, homofobik ve transfobik bir toplumda bir yandan ebeveyn ve aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan ebeveynlerin kendi deneyimlerini en içten şekilde seyirciye aktarmalarına tanıklık ediyoruz. Çocuklarını olduğu gibi kabul etmenin zorlu yolunu kat etmekle kalmayan ebeveynler, daha da ileri giderek, deneyimlerini diğer LGBT aileleri ve toplumla paylaşıyorlar.

2012 yılında LGBTT Aileleri İstanbul Grubu (LISTAG) tarafından çekilen bu eser, gerek ülke çapında gerekse uluslararası platformlarda defalarca gösterime girdi ve büyük ses getirdi. Eser sayesinde, yerli ve yabancı pek çok stk LİSTAG'ın tecrübelerinden istifade etme şansına erişti.

LİSTAG mensubu ebeveynlerin de katılımı ile zenginleşecek etkinliğimizde, filmin ardından ailelerin şahsi hikayelerini yüz yüze dinleme fırsatı da bulacağız.


Etkinlik Tarihi: 21 Şubat 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Cuma Toplantıları

Devletin tüm hayatımıza sızması teknik olarak mümkün müdür? Suç işlemiyorsak bilgilerimize erişilmesinde sakınca var mıdır? Devlet, güvenlik gerekçesiyle fişlemeyi meşrulaştırıyor mu? Orwell’ın 1984’ü 2014’ün Türkiye’si olur mu?

Tarık Beyhan’ın sunumuyla 14 Şubat’ta!


Etkinlik Tarihi: 14 Şubat 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Cuma Toplantıları devam ediyor.

Cinsiyet taklit edilebilir mi? Bir performans alanı olarak; toplumsal cinsiyet konusunu tartışacağız. Toplumsal cinsiyet meselesine eğilirken, cinsiyetin icrasını kültür ve iktidar ilişkileri bağlamında nasıl değerlendirebiliriz? Belli bir başlangıcı ve sonu olmayan, gayet akışkan bir süreç olan cinsellik ve cinsiyet konularının bireysellikle ilişkisini nasıl kuruyoruz? Bir iktidar alanından bağımsız düşünebiliyor muyuz? Ya da düşündüğümüzü sandığımızda dahi içselleştirdiğimiz iktidar ögeleri neler? Bedenimizin, eylemlerimizin ve hareketlerimizin "doğamız"a ait olmadığını ve kurgulardan ibaret olduğunu görmek gerek. Biyolojik cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve arzu kavramlarından yola çıkarak bunları açacağız.

Faruk Ceylan'ın sunumuna ve tartışmaya davetlisiniz.


Etkinlik Tarihi: 17 Ocak 2014, Cuma Saat: 19:15


Büyüdükçe bireyleri daha fazla sömüren ve yozlaşan iktidara karşı devletsiz bir dünya mümkün mü?
Devletsizliğin modern dünya alternatifi mülkiyet anarşizmi sadece bir rüya mı?

Dünyanın dört bir yanında son 2 yıldır isyan hareketlerinin odağında “devlet” ve “otorite” var, giderek kontrol alanını genişleten devletler, son günlerde çokça karşılaştığımız üzere skandal üzerine skandallarla meşruiyetlerinden şüpheye düşürürken, devletsiz bir dünya hayalini gerçeğe yakınlaştırıyoruz.

Komünizm düşlerini bir kenara bırakıp, devletsizliği rasyonel bir çerçevede mümkün kılan Rothbard’ın teorisiyle, günümüz dünyasında mülkiyet anarşizmini tartışacağız.

"Daha özgür bir dünyayı bireysel değerlerimizle tekrar kurabilmek mümkün mü" sorusuna cevap arıyorsanız bu cuma 3H üyesi Zübeyr Kavık'ın sunumuna ve tartışmaya katılmaya davetlisiniz.


Etkinlik Tarihi: 03 Ocak 2014, Cuma Saat: 19:15


3H Cuma Toplantıları devam ediyor. Bu hafta Özge Öner'in sunumuyla başlayacak tartışmamıza davetlisiniz.


Etkinlik Tarihi: 10 Ocak 2014, Cuma Saat: 19:15


Aylin Aslım ile gerçekleştirdiği röportajın ardından nefret söylemi hakkındaki düşünceleriyle gündeme gelen Hayko Bağdat'la, "devlet nefret söylemine karşı düzenleme yapabilir mi? Ya da yapmalı mıdır?
Etkinlik Tarihi: 20 Aralık 2013, Cuma Saat: 19:30


Yazar Emrah Akkurt ile bu hafta, Atatürkçü bireylerin liberalleşme potansiyelini tartışacağız.
Etkinlik Tarihi: 06 Aralık 2013, Cuma Saat: 19:30


"CHP'den Demokratik Bir Alternatif Mümkün mü?" başlıklı ilk online toplantımız bu akşam! Toplantıya katılmak için GMail adresinizi iletisim@3hhareketi.org adresine gönderin, toplantı saatinde webcam ve kulaklığınızla bilgisayarınız başına geçin.
Etkinlik Tarihi: 29 Kasım 2013, Cuma Saat: 20:00


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi