İktidarı eleştirmeden gazetecilik yapmak

  • Soner Bastiat
  • 17 Kasım 2015
  •     

Not: 3H Blog'da ifade edilen görüşler, yazarların şahsi görüşleridir.

Türkiye'de uzun zamandır iktidarı eleştirmeden gazetecilik yaptığını sanan bir kalabalık türedi. Bu tipler başka ülkelerde bu kadar yaygın bir şekilde medyada yer kaplıyorlar mı bilmiyorum. Tüm manşetleri iktidar okşayıcı, garip bir güruh bu. Tüm köşe yazarları, konuşmacıları özenle seçilen, yazdıkları yazılarda ve yaptıkları konuşmalarda iktidarın damarına basmamaya oldukça dikkat eden adamları / kadınları bünyesinde barındıran irili ufaklı medya organları bunlar. Gazetecilik her şeyden önce iktidarı eleştirmekle ve yanlışları söylemekle yükümlü bir meslek. Örneğin 10 haber yapıyorsanız, bunun en az 7-8 tanesi mevcut iktidarın yanlışları üzerine olmalı. Aksi takdirde gazete falan değil, AKP’nin basın bülteni olursunuz. Bakın "tarafsızlık"tan falan bahsetmiyorum; tarafsızlığa inanmıyorum. Basit bir olgudan bahsediyorum. Eğer "gazeteciyim" diyorsanız iktidarı eleştireceksiniz; bu kadar basit.

Düşünün bak, adamlar yolsuzluk davalarından kurtulmak için "somut delil olması lazım" diye yasa çıkarttılar. Kendilerini kurtardıktan sonra hemen yasayı iptal edip "makul şüphe yeterlidir" diye yasa çıkarttılar; bununla tüm muhalefetin üstüne gittiler. Bu cadı avı hâlâ sürüyor ama bu güruhun gündeminde böyle bir şey yok. Şaka gibi. Mesela Avrupa Birliği İlerleme Raporu da bu güruha göre haber değeri taşımaz. G20 zirvesi yapılıyor, 3 gazetenin akreditasyonu yok. Yazsana arkadaş. Silvan’da ne oluyor, sen gazeteci değil misin yazsana. Adam cumhurbaşkanı olduğu günden itibaren 200 kişiye hakaret davası açtı, yaklaşık 10 kişi doğrudan hapse girdi yazsana. Bir toplumun üstünde bu kadar sindirme politikası uygulanabilir mi? Nokta Dergisi basılmış yazsana. Bugün Gazetesi’nin, STV’nin, TUSKON’un başına gelenleri falan yazsana. Daha hukuksuz bir şey gördün mü sen hayatında?

Hepsini geçtim, adamlar TCK 277’de "kovuşturma esnasında yargıya baskı yapma"yı suç olmaktan çıkardılar. Artık sadece soruşturma esnasında yargıya baskı yapmak suç. Böyle bir komiklik var mı? Bunu yazsana.

Lafa gelince hepsi özgürlükçü, hepsi cesur, hepsi ilkeli... Sosyal medya, internet falan da olmasa ne olacak merak ediyorum. Her şey bir yana ülkede gerçekten AKP’yi eleştirenler üzerinde büyük bir korku ve tehdit atmosferi var. Bugüne kadar bu atmosferi soluyamadıysanız muhtemelen bu kirli havayı yaratanlardan biri de sizsiniz, ondan garip gelmiyordur.


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi