Yabancıları değil, iktidarın gücünü sınırlayın

  • Soner Bastiat
  • 26 Mayıs 2014
  •     

Not: 3H Blog'da ifade edilen görüşler, yazarların şahsi görüşleridir.

Türkiye futbol ligindeki yabancı hakkını kısıtlayarak Türk futbolunun gelişmesini beklemek ile ithal cep telefonlarını yasaklayarak yerli malı cep telefonlarının gelişmesini beklemek aynı şeydir.

Yabancı futbolcuları ülkemize sokmayarak yerli futbolcuların gelişmesini bekliyoruz. Beyhude bir umut. Gelişmiyorlar. Sadece fiyatları artıyor ve ceplerine daha fazla para giriyor, o kadar. Pardon ama, Olcan'ın neresi 6 milyon euro eder? (Olcancığım lütfen şahsi algılama)

Kötü top oynayan futbolcuları izlemek zorunda bırakılıyoruz. Onları 'topçu' zannediyoruz. Neden? Çünkü tek 'hünerleri' Türk olmaları. Türkiye ligini kimse seyretmiyor. Neden? Çünkü istikrarlı ve dikkat çekici başarılarımız yok da ondan. Nasıl olsun?

Kısıtlama her zaman rekabeti engeller. Ne kadar az rekabet, o kadar az kalite demektir.

Tam da bu yüzden, Türkiye'nin Romanya'ya ve Macaristan'a yenilmesi, beni çok şaşırtmıyor. Mesela Romanya'da yerli oyuncular 'korunmaz'. Rumen şampiyonu Cluj'un ilk 11'inde sadece 1 oyuncu Romanya'da doğmuştur. Dünyayı titreten Real Madrid'in kaç oyuncusu İspanyol'dur? Ve futbolunu 'korumayan' İspanya nasıl her turnuvada şampiyon olur?

Tıpkı gümrükler gibi, yabancı sınırlaması da kaldırılmalıdır. Böylece Türk futbolcular antrenman biter bitmez alemlere gitmek yerine, daha fazla çalışacak, hayatlarına daha fazla dikkat edecek ve Kayserispor'a iki gol atınca kendilerini kral zannetmeyeceklerdir.

İthal arabalara yasak getirerek, yerli arabaların kalitesi yükselmez. Sadece daha kötü arabalar için daha fazla para ödemek zorunda kalırız, o kadar.

Ayrıca gerçekten merak ediyorum. Türk futbolcular gelişmese ne olur? Ölür müyüz? Yoksa bu da mı 'stratejik bir sektör'? Bilmiyorum, futbol için de 'milli sınai planları'mız falan var mı? Yani diyelim ki, yabancı sınırlamasını kaldırdık ve artık Sabri kadroya hiç giremiyor. Ne olmuş yani? Ne olacak? Hem belki de Sabri'nin yeteneği futbola değildir. Belki de okçulukta falan iyidir? Neden zorluyorsunuz? (Sabriciğim lütfen şahsi algılama)

Son olarak, yabancı sınırlamasının, futbolcular dışında kimseye bir faydası yoktur. Aynı zamanda insani de değildir. Devlet'in kimin nerede top oynayacağını belirlemeye hakkı yoktur. Kimse başka topraklarda doğduğu için, başka topraklarda top oynamaya mahkum edilmemelidir. Bu, apaçık bir insan hakkı ihlali ve iktidarın otoriter yapısını toplum üzerinde 'normalleştirdiği' için, tehlikelidir de.


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi