Vatandaş Türkçe konuştu!

  • Ali Deniz Pusat
  • 06 Eylül 2014
  •     

Not: 3H Blog'da ifade edilen görüşler, yazarların şahsi görüşleridir.

Bizde ölümler, cinayetler pek anlatılmaz, konuşulmaz. Ermeni soykırımının içinde olanların dahi torunları bilmez ve "Benim dedemin memleketi, bizde olmadı, olsaydı bilirdim" diyebilir her şey aşikarken. Öldürülen de bilmez çoğunlukla, Türkiye'de Yahudilerin bu kadar Kemalist olması nasıl açıklanır, ya da eskiden Ermeni köyü olan yerde doğan birinin Ermeni olduğunu reddetmesi ve daha acısı bunu bir hakaret olarak algılaması. 

Bundan bir kaç sene evvel, Kadıköy’de halamla oturuyordum; ona 6-7 Eylül olaylarını sormuştum. 1955’te 14 yaşındaymış; Cağaloğlu’nda oturuyorlarmış. Halam geçmişe dair herşeyi hatırlayan bir değildir lakin bunu unutamamış. Evlerinin karşısında matbaa varmış; tabii o dönemde en hızlı haber alınan yerler buraları, gazeteler buralarda basılıyor zira. Matbaanın sahipleri aceleylen mekanın önüne bayrak asmışlar, gelen geçen öpüp anlına koyuyormuş bayrağı. Olayları öğrenenler raflarından çıkartıp bayraklarını asıyorlarmış bir bir evlerinin önüne. "Bizimkiler astı mı?" diye sordum, hatırlamıyordu. Her yerden olay haberleri geliyormuş. Dedem olayları izlemek için evden çıkmış ve epey geç saatte dönmüş, Mahmutpaşa’ya gitmiş. Yüz ifadesi döndüğünde ürküntü doluymuş. Bütün sokaklara saçılmış eşyalar, kırık camları anlatmış, ekonomik israfa değinmiş. Şehir bir günde tarumar olmuş. Halamın anlattığı bu kadardı. 

15 kişinin ölümü, 400 kadar kişiye tecavüz, 3000 küsür mesken, iş yeri, ibadethaneye saldırı. Netice başarılıydı. (!) Yarısından fazlası gayrimüslim olan bir kenti, %99’u Müslüman olan bir kente dönüştürmüş, kalanların da kökenini saklaması ve kökeninden utanması sağlanmıştı. Gayrimüslimler “Vatandaş Türkçe konuş!” denilerek yıldırılmış; Varlık Vergisi, Trakya olayları ve 6-7 Eylül’le tamamen imha edilmişti.
 
Şimdilerde ise onların inşaa ettiği bir meyhanede, onların mezelerini yiyip, cumhuriyet döneminin başarılarından utanmadan bahsedebiliyoruz. Onların medeniyetinin üstünde, onlar hiç olmamış gibi yaşamaya devam ediyoruz..

 


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi