Siyasi görüşüm: Arkadaşlarımın dövülmesi

  • Tarık Beyhan
  • 14 Nisan 2014
  •     

Not: 3H Blog'da ifade edilen görüşler, yazarların şahsi görüşleridir.

Arkadaşlar arasında siyasi görüş farklılıkları olabilir mi? Farklı partilere oy veren kişilerle arkadaşlık yapabilir miyiz? Tabi ki evet.

Benim neredeyse bütün partileri destekleyen arkadaşlarım var. Siyasi emellerini yanlış bulabilirim, bunu eleştirebilirim, onlarla dalga geçebilirim. Onlar da aynılarını bana yapabilirler. Ne zamana kadar? Siyasi duruşları doğrudan bana zarar verene kadar. 

AKP iktidarının ilk yıllarında da devlet şiddeti oldu. Fakat hiçbir arkadaşım doğrudan bu şiddete maruz kalmadı. Buna rağmen bu şiddete karşı durdum. Sağolsunlar, çoğu arkadaşım da benim gibi tavır aldı. Ta ki Gezi'ye gelene kadar.

Gezi Parkı eylemlerine AKP sevdalısı "özgürlükçüler" ilk 3 gün destek verirken, ben ilk 3 gün dalga geçtim. Polisin barışçıl olan bu eyleme saldırmasından sonra ise destek verdim. Birçok arkadaşım dayak yedi, biber gazı yedi, yerlerde sürüklendi, gözaltına alındı. Ben o sırada kişisel problemlerim nedeniyle kısa sürelerle eylemlere katılmış olsam da, evim Gezi Parkı'na yakın olduğu için eylemlere katılmadığım zamanlarda bile doğrudan devlet şiddetine maruz kaldım. Bir arkadaşım bir pankart ile tek başına eylemsiz bir günde İstiklal Caddesi'nde yürüdüğü için polisler tarafından yumruklandı.

Bunlara onay veren, "polisimiz destan yazdı" diyen AKP'yi savunan arkadaşlarıma durumu tam anlamadıklarını düşünerek tane tane anlattım. Polis şiddeti dedim, barışcıl gösteriye saldırdılar dedim, polis saldırısı altındayken vandallara ve teröristlere eylemciler nasıl engel olsunlar dedim. Derdimi anladılar, yine de AKP'yi desteklediler.

Bu işin sonu iyi değil dedim, bu hükümet bizim tüm özgürlüklerimizi elimizden alacak dedim, AKP'yi desteklemeye devam ettiler.

Yahu açık açık isimlerimiz anılarak tehdit ediliyoruz dedim, AKP'yi desteklediler.

Ben de bir süre sonra sadece küfretmeye başladım. Küfür etmeyi lümpenlik, cahillik saydılar. O çok bilge kişiler beni cahil ilan ederken bilmedikleri ise küfürün psikolojisiydi. Bazı duygusal acılar gerçekten fiziksel acılar doğurur ve küfür etmek açıkca fiziksel acıyı dindiren bir eylemdir. Küfür ettim çünkü canım acıdı. Benim dövülmemi emreden bir partiyi arkadaşlarımın savunması benim canımı acıttı.

Hala birçok arkadaşım benden farklı siyasi görüşlere sahip, farklı partilere oy veriyorlar. Hatta bazılarının savunduğu siyasi akımlar başarılı olursa ilk asacakları kişilerden biri benim. Ama en azından hiçbirinin siyasi görüşü benim bugün dövülmeme sebep olmuyor. Onlar da bir gün benim dövülmemi, öldürülmemi veya haksızlığa uğramamı onaylarlarsa, onlar da artık arkadaşım olmayacaklar.

Benim siyasi görüşüm arkadaşlarımın ve tüm insanlığın mutlu ve özgür bir yaşam sürmesini hedefliyor. Beni dövdürten adama oy verip, destekleyen yazılar yazıp sonra benimle hala arkadaş olduğunu iddia eden kişi, en az AKP kadar iki yüzlüdür. Kusura bakmayın, insan hakları ve özgürlükler diyerek Gezi Parkı'nda insan avlayan AKP sizi bu ikisinin aynı yerde olabileceğine inandırabilir ama ben size inanmayacağım.


*Çok değerli arkadaşım Mustafa Aslan'ın attığı bir twitten esinlenerek bu yazıyı yazdım.


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi