Liberal Gençlik Kongresi'ne Doğru

  • Mustafa Aslan
  • 31 Ağustos 2014
  •     

Not: 3H Blog'da ifade edilen görüşler, yazarların şahsi görüşleridir.

Türkiye'yi bırakıp gitmenin çok çeşitli yollarını paylaşıyor her gün birçok arkadaşım. Haksız da sayılmazlar. Dünyada, üretmek ve değer yaratmak isteyen insanların bu kadar çok olup da bu kadar zora sokulduğu başka bir yer daha yoktur. Sadece siyasi otoritenin değil, toplumun istisnasız her biriminin "yapamazsın" kelimesini yaşam tarzı kabul ettiği bir ülke Türkiye. 

Yine de, ben inat ettim. Uğraşacağım ve uğraştıracağım. Varlığımı inşa etmek için harcadığım onca yılın ardından, "yanlış yerde doğmak" talihsizliğine boyun eğmeyeceğim. Kendim hakkımda, yönetip yönetilmeyeceğim, nasıl yönetileceğim, nasıl yaşayacağım ve ne üreteceğim hakkında konuşabilene ve korkmadan konuşabilene kadar, korkarak da olsa uğraşacağım.

Bu sene Liberal Gençlik Kongresi'nin sorumluluğunu ikinci kez üstlenirken içimde bir endişe vardı: Harcadığım emeğe değecek mi? Bugün, konuşulması gerekeni konuşma cesareti göstermiş bir avuç insanla başlayan Türkiye sivil toplumunun ve 3H Hareketi'nin bana kattıklarını düşündüğümde, bu endişemin yersiz olduğunu görebiliyorum. Hepimiz, şikayetçi olduğumuz toplumun suç ortaklarıyız. Sesimiz yeterince güçlü ve ısrarla çıkmıyor ve bazen bize öğretilmiş şekliyle çıkıyor. Bunu değiştirmenin tek yolu da öğrenmek, değişmek, değişirken konuşmak ve konuşulanı dinlemek.

Bu düşüncelerle, bu seneki kongreyi herkesin konuşabileceği ve bu sayede birbirine yeni bir şey öğretebileceği şekilde tasarladım. Liberal Gençlik Kongresi 2014'te "yapamazsın" yerine "ne yapalım?" diyeceğiz. Yönetilip yönetilemeyeceğimizi, nasıl yönetileceğimizi, nasıl bir yaşam istediğimizi ve önündeki engelleri tartışacağız. Bize öğretileni değil, olması gerekeni konuşacağız. Türkiye'de kısık olduğundan şikayet ettiğimiz özgürlükçü sesi daha da renklendirerek yükselteceğiz.

Kongreye başvurmak için: http://liberalgenclikkongresi.com


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi