Halkız, haklıyız ama kazanamayabiliriz

  • Mustafa Aslan
  • 16 Mayıs 2014
  •     

Not: 3H Blog'da ifade edilen görüşler, yazarların şahsi görüşleridir.

Gezi Direnişi başladığından bu yana İstanbul’daki eylemlerde aktifim. Sadece protesto yürüyüşlerinde değil, forumlarda, toplantılarda ve insanların bir araya geldiği her yerde bulunmaya çalıştım. Yapılan müzikleri, çıkarılan kitapları, atılan sloganları ve bir mesaj gönderme kaygısıyla yapılmış bütün işleri yakından takip ediyorum. Bu esnada dikkatimi çeken ve dillendirilmesi gerektiğini düşündüğüm bir sorun var.

Gezi’yi özetleyecek tek bir slogan seçmemiz gerekirse muhtemelen çoğumuz Bu daha başlangıç / mücadeleye devam sloganını seçeriz. Son bir senede en çok kullanılan ve en sevilen söz bu oldu. Peki, mücadeleye devam demek, mücadelenin kendisi midir? Hayır. Bu tarz bir slogan atmak kitlenin bir süre beraberliğini sağlar, fazlasını değil. Bir şey hep eksik kalır: Düşünce.

Büyük bir mücadelenin içindeyiz. Yeni bir mücadele de değil bu: yüzlerce yıldır insanlar üzerlerine zalimce tahakküm kurmuş yönetimlere karşı direniyor. Yüzlerce yıllık bu mücadeleden çok dersler çıkardık muhakkak, ama muktedirler de farklı dersler çıkardı. Güçlerini korumanın ve genişletmenin yeni yollarını keşfettiler. Sistemi karmaşıklaştırdılar, çok daha güçlü bir stratejiyle tahtlarına kuruldular.

Bizim bir ödevimiz var: Bize ait olanı geri almak. Birçoğumuz Gezi’de yeterince beklediğimizde büyülü bir şekilde gücün olduğu yere, bize döneceğini sandı. Karşısına dikilen şeytanlaşmış güce karşı büyük bir motivasyon ve cesaretle direndi. Ama günün sonunda elimizde polis depolarında istiflenmiş daha fazla biber gazı ve birkaç yeni Toma dışında hiçbir şey kalmadı.

Hem haklı, hem kalabalık olmak güzel bir duygu yaşattı hepimize. Bundan sonra enerjilerimizi ve canlarımızı her geçen gün daha fazla kaybetmek yerine strateji çizmeye başlamalıyız. Ortak bir stratejiden de bahsetmiyorum. Birbirinden farklı dünya görüşlerinden ve yöntemlerden oluşan bir sivil toplum dünyasından bahsediyorum. Daha fazla bir araya gelmeli ve bir araya geldiğimizde slogan atmak yerine konuşmalıyız. Mevcut sistemi daha adil yapmak için neler yapabileceğimiz üzerine konuşmalıyız. Düşünceyi canlandırmalı, yol haritamızı bu düşüncelerle çizmeliyiz.

Hayatlarımız üzerinde söz hakkı olmayan kurumlar, canlarımıza ve mallarımıza saldırıyor. Hakkımızı aramaya kalktığımızda daha da vahşileşiyor. Haklı olan biziz. Ama iktidarını sürdürmek için her şeyi göze almış bu canavara karşı düşünceye hakettiği değeri göstermezsek kazanamayabiliriz.


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi