Erdoğan demokrasiye vurgu yapmalı, fakat…

  • Yegane Hajiyeva
  • 04 Nisan 2014
  •     

Not: 3H Blog'da ifade edilen görüşler, yazarların şahsi görüşleridir.

Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakü ziyaretine ilişkin Azerbaycan medyasında çeşitli yorumlar yazılmakta. Bu ziyaretin ortak siyasal amaçlardan kaynaklanan bir eylem olduğunu dile getirenler de varken, bazı yorumcuların kanaatince Erdoğan, Azerbaycan’ın da jeopolitik rotasını değiştirmeyi planlıyor. Bunun bölgede herhangi bir ters etki oluşturabileceğine ilişkin Erdoğan’ın bir endişe içerisinde olmadığı düşünülüyor. Fakat benim düşünceme göre Türkiye Hükümeti şimdiki konjonktürde iki olağan adım atmak zorunda. ABD ile ilişkilerini kendi çıkarlarınca iyileştirmek ve ABD ile anlaşamazsa başka yolların da olduğunu onlara önceden duyurmak.

Birinci için Erdoğan’ın ABD ile ilgili yapması gerekenler çok açık; değerlere sadık bir müttefik olduğunu ortaya koyması gerek. Bunu gerek insan hakları ihlallerine yaklaşımı, gerekse bölgede barışın sağlanmasına katkılarıyla ispatlamalıdır. Türkiye’nin iç işlerine müdahilde gösterdiği tavrı demokrasi sürecine verdiyi destekle de ortaya koymalı.

“Pireye kızıp, yorgan yakmak” gibi bir politikayla “Twitter” ve “Youtube” gibi sosyal paylaşım sitelerinin kapatılması, onun uzun süren iktidardan sonra eleştiriye tahammülsüzleştiğini ortaya çıkardı. Herhangi tehdit veya hukuk dışı içerikli dokümanı kaldırmak yerine tüm sosyal paylaşım ağını kapatmak bu anlamda kötü bir intiba bıraktı. Bu intiba tabii ki, ifade özgürlüğünü kısıtlama anlamında açık gözüktü. Fakat Erdoğan’ın bir diktatör olarak Aliyev’le kıyaslanmasını Türkiye mahkemelerinin bu kapatmaları durdurması önledi. Yani Erdoğan’ın otoriter bir eylem içerisinde olmaya gayret ettiği açıktır.

AGİT’in sandıkların yüzde 58’inde hile katıldığını iddia ettiği son seçimlerden sonra Bakü’de demokrasiye ilişkin söylemlerin dile getirilmesi Erdoğan için bir şans olabilir. Ama onun böyle bir adım atması pek mümkün gözükmüyor. Çünkü Erdoğan şu anda ABD ve diğer demokrasi yanlılarıyla bir çatı altında gözükmüyor. Bu nedenle Erdoğan’ın son ziyaretinde Aliyev’den Gülen hareketinin Bakü’deki taraftarlarını alıkoyması talebinin olacağı muhtemel. Bu konuda bir anlaşmanın olmasını düşünmek de pek zor. Çünkü son süreç içerisinde Bakü ABD ile daha sıkı çalışmak zorunda. Hem Moskova’dan Bakü’ye beklenen muhtemel tehdit, hem de ABD’nin Gülen’i Erdoğan’ın isteklerine karşın savunması bu süreci zorlaştırabilir. Son olarak bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da zora sokacağı bekleniyor.
 

Yegane Hajiyeva
Dış Politika Araştırmacısı
Azerbaycan


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi