Devlet babanız

  • Enes Özkan
  • 11 Mart 2014
  •     

Not: 3H Blog'da ifade edilen görüşler, yazarların şahsi görüşleridir.

Ekmek sıcaktı belki, çoğu ekmeklerin aksine o gün. Elinden kayıp giden ekmeğin köşesini kemiremedi o gün. Terliğini şıplata şılata eve gitmek varken, rahatsız bir sedyeyle sarsılarak gitti hastaneye. Yiyemediği ekmeğin diyetiymiş gibi düştü 16 kiloya. Öldürülenler arasına katıldı katiller tarafından. Devletin baba bellendiği buralar pis kokuyor. Pis sırıtışlı, bol hesaplı, kullanışlı aptallı devlet, her şeye rağmen ekmek almaya devam eden, ilk gençlik dönemini ailesiyle kahvaltı yaparak geçirmeye devam eden Berkin’den öcünü aldı. Tam 269 gün sonra…

Neler söylemediler! Cebinde patlayıcı var dediler; cebinde şıngırdayan bozuk paralar vardı. Pkk’lı dediler (suçmuş gibi!); olsa da ne gam. “Aleviymiş”. Fısıltılarınız kadar insansınız. O kadar küçük insanlarsınız. Kara kaşlarını çatarak girsin sizin rüyalarınıza. Sen, uzun olan! Sen çocuk öldürmeyi iyi bilirsin. Sen, çocuk öldürenleri korumayı iyi bilirsin. Sen, çocuk öldürenleri alkışlamayı iyi bilirsin.

Buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında 
Bir teneffüs daha yaşasaydı 
Tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür 
Devlet dersinde öldürülmüştür. (Ece Ayhan)

Devlet dersini almıyor. Devlet sadece dersimizi veriyor. İnsanın insana inanması bu kadar zor mu?

Hayatın dibini görmek
Balığı tutsak etmek, kendini kafese koymak… 
Çocuğun doğrudur masanın altında 
Bunun üzerine bir kırmızı çapraz çizin 
Karanlığın alnını karışlamaktır zaman. (Nilgün Marmara)

Sizin karanlığınızı aydınlatmak değildir derdim, sizin karanlığınızı sonsuza dek gömmektir.

Yarın Berkin’le beraber 19 yıl sonra kemikleri bulunan Abdurrahman Çoşkun da toprağa verilecek. Devletin gizli kaybetme politikasıyla, açıktan kaybetme politikasının iki kurbanı. Herkes artık anlasın ki, burası bizim ülkemiz değil, bizi öldürmek isteyenlerin ülkesi (Tezer Özlü). Anlayın artık bu bilge kadının sözlerini, anlayın gözlerden inip kurumuş dudakları sulayan yaşları. Devlet babanız katil, öldürün artık babanızı!


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi