Anne ben tersten Yıldıray Oğur yazısı yazdım

  • Burak Durgut
  • 01 Ocak 2014
  •     

Not: 3H Blog'da ifade edilen görüşler, yazarların şahsi görüşleridir.

Aşağıdaki yazı, Yıldıray Oğur'un 01.01.2014 tarihli yazısının  tersten okunanıdır.

1. Savaşsızlık hali. Bir yaşına basan, çok şükür eskisi gibi ölüm haberleri almamızı engelleyen pasif hal yani; savaşsızlık hali. "Baharda inşallah savaş çıkmaz" diyenlerin hukuki reformlar, tmk'nın kaldırılması vb. gibi köklü değişiklikler beklediği ama iktidarın 1 senede ancak "özel okulda bir kaç ders Kürtçe olsun canım"a kadar ilerleyebildiği süreç.

2. Erdoğan: Başbakan. Hâlâ. Askeri vesayeti gerilettiğini sandığımız ama "milli ordumuza kumpas kurulduğunu" danışmanı üzerinden söyleyen, milli iradeyi meclisin tamamı değil sadece akp'ye oy veren 20 milyon insan sanan, milli iradenin denetleyemeyeceği şeylerin olduğunu (temel hak ve özgürlükler gibi) bilmiyormuş gibi yapan,  kuvvetler ayrılığını hayatında hiç duymamışcasına "beni halk seçti danıştayı halk mı seçti" gibi bir argümantasyon kuran, bakanlarının çocuklarıyla ilgili yolsuzluk suçlamasından sonra ilk iş olarak bakanları değil savcıları ve polisleri görevinden aldıran, Roboski'yi kimin yaptığını bir türlü bulduramayan (emir komuta zincirini takip etmek ne kadar zorsa artık), Sayıştay'ın "millet" adına hükûmetin harcamalarını denetlemesi gerektiğini düşünemeyen, oğlu hukukun ve yasaların üstünde olan başbakan. Sayın başbakanımız.

3. Gezi olayları. Devletin şiddetinin doğurduğu, ulusalcılar gibi latent akp'li olmayan liberallerin de olduğu, komünistin de ülkücünün de pkk yandaşının da olduğu karmaşık bir sosyal hareket. "Cami'de içki içtiler" dediler  Gezi iddianamesinde bu iddia yok, bir "başı kapalı kadına yapılan iğrenç şeyler" dediler, "cuma açıklayacağız" dediler görüntü yok, "faiz lobisi" dediler ispatlanan bir lobi yok, "zello örgütü" dediler baktılar çok dalga geçiliyor "Otpor diyecektik Otpor" dediler olaylarla Otpor'un ilgisi olduğuna dair tek bir kanıt hala yok, "darbe girişimi" dediler ortada asker yok göstericilerde silah yok, "siz ne derseniz deyin biz o kışlayı yapacağız" dediler ortada kışla yok.

4. CHP: CHP kendisini savunsun. Aklımdaki tek soru liberallerin Akp'ye verdiği destek Chp'ye verilseydi ne olurdu acaba? Wishful-thinking değil, soru.

5. Cemaat: Türkiye'nin yeni ulusalcıları/neo-kemalistleri olan Akp'lilerin yeni düşmanı. "Ne istediler de vermedik" söylemi bence de her demokratik ve şeffaf devlette başbakanın haklılığını arttıracak bir söylem. (Yıldıray Oğur'u eleştirmek için yazı yazarken Yıldıray Oğur kinayeciliği de yapmaya başladım ^_^). Bir ülke düşünün ki bir savcı bütün hayatını mahvetmek pahasına çok yukarıdaki insanların çok yakınlarına dokunuyor, o savcının bir cemaate üye olduğu ve bu cemaatten emir aldığı söyleniyor, daha elde böyle bir kanıt yokken bu savcı için ülkenin başbakanı da "senle daha işimiz bitmedi", "bildiri dağıtan adam adalet dağıtamaz" diyor. Hem de o savcının otonom çalışabilmesi için kendisinin yaptığı AB standartlarındaki değişikliği bir gecede değiştirip eski haline çevirmeye çalıştıktan sonra. Bir de bu ülkede asla fişleme yoktur 1 haftada 700 memurun görev yeri değiştirilirken tombala çekilerek değiştirilir. (Bak bi espri daha) He bu arada da o ülkenin liberal diye bilinen köşe yazarları, 3 sene önce "ya bu fethullahçılar daha fethullahçıyım diyemiyorlar bir de devleti mi ele geçireceklermiş" minvalinden tweetler atarken son günlerde "paralel devlet" "devlet içinde devlet" falan diyorlarmış. (bu kinaye işi alışkanlık yapıyormuş valla).

Yıldıray

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi