#VestelVergisineHayır

  • 12 Temmuz 2015

Bir Türk firması olan Vestel'in başvurusuyla başlayan süreçte sona yaklaşıldı. Pek yakında, başta kullandığımız cep telefonları olmak üzere çeşitli ithal elektronik aygıtlara yeni ek vergiler getirilecek. 

Bilinmelidir ki; halihazırdaki vergiler nedeniyle dünyada bir iPhone'a en çok para ödeyen ülkenin vatandaşları olarak, "yerli malı" bahanesiyle, devlet ve bir kısım sermayedarın kol kola girerek vatandaşa yük bindirdiği "ahbap çavuş kapitalizmi"ne karşı elbette serbest piyasanın yanındayız.

Bizler, gerek liberal düşüncenin bu topraklarda her alanda daha da genişlemesi ve yankı bulması için çalışan bireyler olarak, gerekse de tüketiciler olarak bu haksız yasayı protesto ediyoruz.

Bu ülkede Vestel ve niceleri gibi, bir şeyler üretmek isteyen, ağır şartlara, bürokrasiye ve maliyetlere rağmen iş yaratan firmalarımızın yaşadıkları zorlukları biliyor, anlıyor ve elimizden geldiğince bu boğucu devletçi anlayışı değiştirmek için uğraş veriyoruz. Bu noktada elbette ki Türk firmalarının yanındayız ve her zaman yanında olacağız. Eğer Vestel, kurumlar vergisinin veya işgücü üzerindeki maliyetlerin düşürülmesi için mücadele etseydi, mücadelesinde son derece haklı olur ve biz de destek vermek için elimizden geleni yapardık. Sadece ithal ürünlere yönelik olan bu yeni ek vergi yasasının ise büyük bir haksızlığın önünü açacak bir imtiyaz talebinden başka bir şey olmadığını düşünüyoruz.

Bu tür yasalar, birkaç yerel firmaya büyük kârlar sağlarken, zarar tüm topluma ve tüketicilere yazılır.

Türk firmaları rekabet etmeyi bilmeli, bilmiyorlarsa öğrenmelidirler. 

Vestel, eğer kendi üretmiş olduğu cep telefonlarının daha çok satılmasını istiyorsa, bunu siyasetçilerle lobi yaparak, rakiplerine ek vergiler getirilmesini sağlayarak değil, biz tüketicilere, rakiplerinden daha fazlasını önererek elde etmeye çalışmalıdır.

Söz konusu haksız yasanın tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz.

#VestelVergisineHayır


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi