Sivas Katliamı hakkında

  • 02 Temmuz 2015

2 Temmuz 1993 tarihinde ülkenin en önemli kırılma noktalarından birisi yaşandı. Ülkemizde halen canlı olan linç kültürünün en yakın ve dehşet verici örneği olan Sivas Katliamı, hâlâ hafızalarımızda. O gün devletin gözetiminde, şehrin göbeğindeki bir otel yakıldı ve insanlar öldü. Ölenler arasında ozanlar, otelde çalışanlar, hatta oteli yakmaya çalışanlar vardı. 

Polisi, askeri, jandarması, zabıtası, itfaiyesiyle devlet o gün sınıfta kaldı ve bedelini ölenler ödedi. Katliam hakkında Yıllarca süren davalar kamu vicdanını tatmin etmedi. Sanıkların "adam öldürmek" yerine “laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma” suçlamasıyla yargılanması, devletimizin insan canından önce nelere öncelik verdiğini bize göstermiştir. 

Bu katliam, vatandaşların yıllarca devletin o zamanki "öcü"sü siyasal İslam'ın korkusuyla yaşamasına sebep olmuştur. Devlet katillerin peşine düşeceğine, vatandaşlarını bu bahaneyle korkutmayı tercih etmiştir. 

Sivas Katliamı'nda başta dönemin cumhurbaşkanı Demirel, başbakanı Çiller, Sivas belediye başkanı, valisi, emniyet müdürü ve jandarma komutanı olmak üzere bütün devlet görevlilerinin kabahati vardır. Saatler süren olayda galeyana gelen kitleyi dağıtmayı beceremedikleri gibi, tam tersine bugün hâlâ o günde yaptıkları gaf dolu beyanlarla anılmaktadırlar. 

Ancak her şeyden önce sorumlu olan ülkedeki linç kültürüdür. Aradan geçen 22 yıl içinde dahi, internette yayılan dezenformasyonlar üzerine Çin lokantasına saldırı düzenleyebilen bir linç kültürünü yaşatmaktayız. Bundan katliamı düzenleyenler olduğu kadar, toplumu ve devletiyle bu akıl yoksunu kültürü yaşatanlar da sorumlu. 

Sivas Katliamı sonrası dönemde ise silahsız sivilleri güya bu olayın intikamını almak için Başbağlar'da katledenlere ise söyleyecek söz bile yoktur. Bu katliamı bahane edip Sivas Katliamı'nı olmamış varsaymanın hiçbir anlamı yoktur. Bu hem ölenlerin anısına saygısızlıktır hem de kendini katillerle özdeşleştirmektir.

Tüm ülkeyi o dönemde ölenleri saygıyla anmaya ve bir daha benzer olayların yaşanmaması için devleti bu tarz vakalarda kararlı davranmaya, katillerin cezasızlık halini ise sona erdirmeye davet ediyoruz.


© 2013 3H Hareketi. Powered by Akıl Ofisi